Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 16 września 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Dziękczynienie za trud rolnika i chleb powszedni

niedziela, 08 września 2024 18:39 / Autor: Radosław Mizera
Dziękczynienie za trud rolnika i chleb powszedni
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uczestnicy dożynek diecezji radomskiej, które odbyły się 8 września w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, dziękowali za owoc pracy rąk ludzkich i chleb powszedni. Mszy świętej polowej przewodniczył bp Marek Solarczyk.

- Zgromadziliśmy się, aby w tej uroczystości dożynkowej, dziękować za trud, poświęcenie, szacunek, oddanie dla tego wszystkiego, co Bóg zawierza człowiekowi w ziemi i we wszelkich roślinach, i w tym wszystkim, co jest owocem ludzkiej pracy - mówił biskup radomski. Dodał, że każda Eucharystia jest w jakieś mierze taką uroczystością dożynkową, kiedy stajemy z trudem i owocem naszego życia, wobec Tego, kto nam zawierza swoje dary i wobec Tego, kto wspiera nasz wysiłek. - Dziękujemy za tegoroczne plony i wasze kochani rolnicy, gospodarze ziemi poświęcenie i oddanie. Zawierzamy te wszystkie intencje, które niesiecie w sobie i które w tak szczególny sposób wyrażają te dożynkowe chleby i wieńce – powiedział biskup Solarczyk.

Natomiast kustosz miejscowego sanktuarium maryjnego ks. Zbigniew Stanios mówił, że dzisiaj u stóp Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, chcemy dziękować za owoc pracy rąk ludzkich, za chleb powszedni, który ubogaca nasze polskie stoły. – Łączy również nasze rodziny, we wspólnym budowaniu dobra i miłości, pokoju i solidarności. Dziękujemy za trud i pracę rolnika, za jego miłość do ziemi ojczystej – mówił ks. Stanios.

Starostami dożynek byli: Monika Bado i Dominik Wolski. – Dzisiaj za ten chleb oraz ciężką pracę, chcemy podziękować i prosić Boga, aby błogosławił nasz rolniczy los, los polskich rodzin i naszej ojczyzny powiedział starosta dożynek.

Przed ołtarzem polowym ustawiono kosze, które pomieściły ok. 200 bochenków chleba dla uczestników dożynek, kilkanaście wieńców z terenu gminy Pawłów.