KULTURA
Pierwsza taka książka!
środa, 12 sierpnia 2015 07:37 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł
Promocja już w sobotę, 15 sierpnia w Muzeum Wsi Radomskiej.
Na rynku wydawniczym ukazała się książka napisana przez dwóch radomskich historyków: Przemysława Bednarczyk i Sebastiana Piątkowskiego. Publikacja nosi tytuł: „TWIERDZĄ NAM BĘDZIE KAŻDY PRÓG...” SPOŁECZEŃSTWO ZIEMI RADOMSKIEJ W OKRESIE WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ LAT 1919-1920.
Promocja książki i spotkanie z autorami w sobotę, 15 sierpnia o godz. 14 w Muzeum Wsi Radomskiej.
Wydawnictwo ukazało się staraniem Muzeum Wsi radomskiej. Książka przedstawia codzienne losy mieszkańców Radomskiego podczas wojny 1920 roku. Pokazuje radomskie tło wielkich bitew (np. Bitwa Warszawska) wojny 1920 roku. Wydaje się, ze nasza wiedza o tamtych czasach nie jest pełna. Znamy, dzięki publikacjom, filmom, wystawom działania militarne, polityczne – rzadko mówi się, iż działania nowopowstałego Wojska Polskiego były możliwe nie tylko dzięki poświęceniu tworzących go oficerów i żołnierzy, ale także dzięki ogromnej ofiarności milionów cywili, którzy– nierzadko żyjąc w skrajnie trudnych warunkach materialnych – przekazywali wojsku żywność dla ludzi i koni, umundurowanie, obuwie i środki finansowe. W przełomowym dla przebiegu wojny momencie wielu z nich zasiliło szeregi Armii Ochotniczej, walcząc z bronią w ręku o utrzymanie odzyskanej niedawno niepodległości. Należy tu wspomnieć także o wielkim wysiłku nowopowstałej administracji Państwa Polskiego. Administracji, która umiała zorganizować wysiłki społeczeństwa. Właśnie im – „zwyczajnym ludziom”, mieszkańcom wsi, miasteczek i miast regionu radomskiego, poświęcone zostało w największym stopniu niniejsze opracowanie. Książka pokazuje ogromny wysiłek mieszkańców pod radomskich wsi i małych miasteczek. To stąd pochodziła żywność i podatki. Stąd też na apel Wincentego Witosa (przywódcy chłopskiego i premiera rządu od 24 lipca 1920 do 13 września 1921) płynęły do wojska rzesze ochotników. Integralną częścią opracowania są aneksy. Zawierają one, zaczerpnięte przede wszystkim z materiałów archiwalnych, personalia osób, które pragnęliśmy wydobyć z „otchłani zapomnienia” – żołnierzy armii regularnej i ochotników, członków rad miejskich i gminnych, mieszkańców wsi zobowiązanych do świadczeń transportowych na rzecz wojska, osób ewakuowanych z Kresów Wschodnich, których koleje wojny rzuciły w okolice Radomia. Chcielibyśmy, aby czytelnicy niniejszego opracowania odnaleźli wśród nich nazwiska swoich bliskich– zarówno tych, którzy z bronią w rękach walczyli przeciwko bolszewikom, jak i tych, którzy umożliwiali im to ofiarnością finansową i rzeczową oraz sumiennym wykonywaniem powierzonych sobie obowiązków. Książka opowiada o wydarzeniach rozgrywających się na terenie Ziemi Radomskiej, której zakres pojęciowy został ograniczony w tym przypadku do trzech dawnych powiatów guberni radomskiej, a następnie województwa kieleckiego: iłżeckiego, kozienickiego i radomskiego- wyjaśniają autorzy. Książkę oparto na źródłach pochodzących z Państwowego Archiwum W Kielcach i Państwowego Archiwum w Radomiu, pamiętnikach i spisanych relacjach uczestników wydarzeń. Żródła przedstawiono na tle informacji pochodzących z istniejącej już literatury przedmiotu.
Jak wyjaśniają autorzy- Konstruując tekst zdecydowaliśmy się na nadanie mu układu problemowego. Pierwszy rozdział książki zawiera podstawowe informacje na temat Ziemi Radomskiej w początkach niepodległości. W rozdziale drugim przedstawiono walkę mieszkańców z trudnościami dnia codziennego, ukazując m. in. sytuację mieszkaniową, problemy aprowizacyjne, strukturę wynagrodzeń za pracę i cen żywności, czy też zagrożenie ze strony przestępców. Rozdział trzeci poświęcony został szeroko rozumianemu wsparciu mieszkańców Ziemi Radomskiej dla polskiego wysiłku zbrojnego: poborowi do wojska, pracy komitetów społecznych, zaciągowi do Armii Ochotniczej, wspieraniu finansowemu i materialnemu żołnierzy oraz osób ewakuowanych i uciekinierów. W ostatniej części książki Przemysław Bednarczyk i Sebastian Piątkowski omawiają szczegółowo szlaki bojowe jednostek Wojska Polskiego, w których służyło najwięcej żołnierzy i ochotników z regionu radomskiego. Tu przedstawione są też sylwetki biograficzne niektórych z nich.
Książka będzie do kupienia już od 15 sierpnia w kasie Muzeum Wsi Radomskiej.
Tag:
CZYTAJ DALEJ
35 Radomskie Spotkania z Poezją
21 listopada 2024, 21:08
Spotkanie w poetyckim klimacie
20 listopada 2024, 20:21
Poznaj swoją orkiestrę - The best of ROK
20 listopada 2024, 16:18
Grażyna Szapołowska na radomskiej scenie
20 listopada 2024, 12:36
Retrofotografie. Wystawa fotografii Kordiana Pawlaka
20 listopada 2024, 12:08
Bluesowe wspomnienie Darka “Bluesa” Piastowicza
20 listopada 2024, 09:12
Świat na opak. Kolędowanie w Polsce. Świąteczna wystawa
18 listopada 2024, 19:05
Koncerty galowe Grandioso
18 listopada 2024, 14:26
Majdanek. Prawda i pamięć. Fotografie Wojciecha Stana
18 listopada 2024, 12:40
Najpiękniejsza jest muzyka polska. Finał konkursu
15 listopada 2024, 21:34
Wystawa Karoliny Zaborskiej w Elektrowni
15 listopada 2024, 10:42
Wieczór patriotyczny w Klubie "Arka"
14 listopada 2024, 19:05
NAJNOWSZE
1
35 Radomskie Spotkania z Poezją
2
Naukowy sukces kapłana diecezji radomskiej
3
Coraz więcej osób słucha Radia Plus Radom!
4
Odbył się Piknik Niepodległościowy
5
NIE dla Miejskiego Urzędu Pracy w Radomiu
6
Dziękujemy pracownikom socjalnym
7
Twoja krew, moje życie!
8
Przewoził 20 kg narkotyków. Został zatrzymany