RADOM
Rower czy auto - kto górą na drodze?
Jak dodaje podinsp. Piotr Kostkiewicz, rowerzyści często jadąc prosto po ścieżkach rowerowych, czy pasach dla rowerów, nie rozglądają się. Brak zasady ograniczonego zaufania sprawia, że dochodzi do potrąceń. Rowerzystom zdarza się także niesygnalizowanie skrętu. Jakie zdanie mają na ten temat sami rowerzyści? Czy mogą czuć się bezpiecznie na drogach?
Jak mówią sami rowerzyści, czasem lepiej czują się jadąc po chodniku. W świetle prawa rowerzysta może poruszać się po chodniku tylko w trzech przypadkach:
- Kiedy ma pod opieką jadące na rowerze dziecko do lat dziesięciu.
- Kiedy prędkość dopuszczalna na drodze wynosi ponad 50 km\h, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry.
- Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.
W każdym z tych przypadków rowerzysta ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym.
Wynika z tego, że rowerzyści mają obowiązek poruszania się po jezdni. Czy przeszkadzają kierowcom?
Tak jak mówił naczelnik KMP, rowerzyści mają obowiązek włączania świateł. Kiedy poruszają się w terenie niezabudowanym, warto aby zabrali ze sobą odblask: - Jadąc rowerem, możemy mieć taki przypadek, że zejdziemy z niego i będziemy go prowadzić. Zachęcam do tego, żeby mimo wymaganego oświetlenia, każdy rowerzysta posiadał element odblaskowy na swojej odzieży.
Jak widać, na drogach kierowcy i rowerzyści są równi. Warto abyśmy poruszając się czy to autem, czy rowerem, pamiętali o innych użytkownikach dróg. Ważne, aby zachowywać ostrożność od momentu wyjazdu na drogę, aż do dotarcia do celu. A ku przestrodze wszystkich nieuważnych kierowców i rowerzystów, przypominamy o dwóch wypadkach, do których doszło wczoraj w Radomiu: Pechowy wtorek dla rowerzystów.