Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Dla trzeźwości ludzi młodych

piątek, 15 kwietnia 2016 08:44 / Autor: Weronika Chochoł
Dla trzeźwości ludzi młodych
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł
Radomscy nauczyciele spotkali się na konferencji zatytułowanej "Alkohol, dopalacze - droga donikąd". Podczas spotkania poruszali tematy związane z zapobieganiem, uwarunkowaniami oraz profilaktyką uzależnień wśród dzieci i młodzieży.

Spotkanie adresowane do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz psychologów i pedagogów miało na celu zwrócenie uwagi na problem sięgania ludzi młodych po różnego rodzaju używki. Jak mówi Edyta Wójcik - dyrektor Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli - zagadnienie to powinno być stale poruszane, jednak warto zwrócić na nie szczególną uwagę w miesiącach okołowakacyjnych. Dlatego temat uzależnień wśród młodzieży został poruszony z różnych stron:

W konferencji udział wziął również wiceprezydent Radomia - Karol Semik, który podkreślił, że tego typu spotkania zawsze będą potrzebne. To właśnie rodzice i pedagodzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu charakteru młodego człowieka:

Pierwszym Pierwszym z prelegentów był ks. dr Marek Dziewiecki - duszpasterz trzeźwości, który wyjaśnił zebranym, jak budować relacje z uczniami, by pomagać im znaleźć radość z życia oraz sposób postępowania z uczniami, którzy wpadli w nałóg. Jak mówi ks. Dziewiecki statystyki dotyczące nieletnich sięgających po alkohol świadczą o tym, że jest to poważny problem: - Badania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które od ponad 20 lat prowadzone są bardzo systematycznie pokazuję, że wśród piętnastolatków najwyżej kilkanaście procent to abstynenci. Wśród siedemnastolatków to zaledwie kilka procent. Co gorsze, wśród piętnastolatków jedna trzecia chłopców i jedna czwarta dziewcząt deklaruje, że w ostatnim miesiącu przynajmniej raz się upiła. To nie jest okazyjny sylwestrowy szampan, ale naprawdę poważny problem. - podkreśla ks. Marek Dziewiecki.

Młodzi ludzie najczęściej sięgają po alkohol, ponieważ nie radzą sobie z życiem. Droga do powrotu do zdrowia jest trudna i angażuje wiele osób:

Więcej o uwarunkowaniach zachowań ryzykownych u dzieci i młodzieży, a także sposobach ich rozwiązywania powiedział dr Marian Łakomski z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Radomiu. Zdaniem Mariana Łakomskiego, głównym powodem inicjacji alkoholowej czy narkotykowej to sytuacja rodzinna. Rolą szkoły, jest kształtowanie dojrzałej postawy ucznia, we wszystkich aspektach jego osobowości:

O konsekwencjach prawnych sięgania osób młodych po używki powiedziała podinspektor Aneta Pawlińska z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Warto pamiętać o tym, że odpowiedzialność za trzeźwość dzieci ponoszą rodzice i opiekunowie. To oni w dużej mierze powinni mieć wpływ na to, co robią ich podopieczni. Szkoły także odgrywają dużą rolę. Chociaż według policyjnych statystyk liczba osób młodych sięgających po używki zmniejsza się, to cały czas odnotowywane są tego typu przypadki:

 

Agnieszka Bębenek - doradca metodyczny z RODON - u omówiła przykładowe scenariusze zajęć z profilaktyki uzależnień:

 

Konferencja zorganizowana została przez Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia.