RADOM
Sanepid ostrzega przed trującymi grzybami
Pogoda może nie jest najlepsza dla plażowiczów, ale za to dla grzybiarzy to istny raj. W lasach zaroiło się od grzybów, ale nie każdy potrafi odróżniać gatunki jadalne od śmiertelnie trujących.
Powiatowa Stacja Epidemiologiczna w Radomiu 1 września uruchamia wystawę dotyczącą grzybów i sposobach ich właściwego zbierania. „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia” – wystawa będzie dostępna jedynie przez osiem dni, ale wstęp będzie bezpłatny. Na wystawie zaprezentowane będą modele grzybów oraz prezentowane środowisko, w których rosną. Celem wystawy jest upowszechnienie wiedzy na temat bezpiecznego grzybobrania – informuje Sanepid przy ul. Okulickiego w Radomiu.
Grzyby jadalne w większości mają gąbczasty spód kapelusza – oznacza to, że na pewno nie są śmiertelnie trujące, ale zjedzenie niektórych gatunków może spowodować dolegliwości gastryczne. Z kolei grzyby z blaszkowatym kapeluszem w przeważającej większości są trujące dla człowieka a ich zbieranie należy dobrze przemyśleć – powiedziała szefowa radomskiego sanepidu, dr Lucyna Wiśniewska.
Najczęściej popełnianym błędem podczas zbierania popularnej kani jest wzięcie za nią śmiertelnie trującego muchomora sromotnikowego. Jego zjedzenie może bardzo szybko doprowadzić do śmierci z powodu uszkodzenia narządów wewnętrznych człowieka, jak np. wątroby. Jakie objawy świadczą o możliwym zatruciu grzybami? Tłumaczy dr Lucyna Wiśniewska:
Każdorazowo, po grzybobraniu warto skorzystać z nieodpłatnej porady specjalistów w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, którzy mogą także wydać certyfikat potwierdzający, że grzyby przeznaczone do sprzedaży są jadalne i nieszkodliwe.