Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Albert Wielki, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Piątek, 15 listopada 2024

RADOM

Radomianie uczcili święto Konstytucji 3 Maja

środa, 03 maj 2017 22:04 / Autor: Monika Nowakowska
Radio Plus Radomi
Monika Nowakowska

- Polskość to wspólne dobro – powiedział biskup Piotr Turzyński w homilii podczas Mszy świętej w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu. W mieście odbyły się obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W uroczystość MB Królowej Polski zaglądamy w przeszłoś, do historii, aby z szacunkiem popatrzeć na pokolenia, które żyły przed nami, aby uczyć się na ich błędach i spoglądamy ku przyszłości - mówił w homilii bp Piotr.

Przypomniał, że ta uroczystość łączy dwa momenty w historii. Pierwszy, to śluby króla Jana II Kazimierza w katedrze lwowskie, gdy monarcha zawierzył Polskę Matce Bożej. Drugi fakt historyczny, to Konstytucja 3 Maja. To pierwsza Konstytucja uchwalona w nowożytnej Europie, a druga w świecie po Stanach Zjednoczonych. - Dzisiaj modlimy się za ojczyznę i chcemy sobie uświadomić, że jest obowiązek miłości ojczyzny. Skąd on wynika? Wynika także z naszej wiary chrześcijańskiej. Przecież wszystko jest darem. Nie wzięliśmy sobie życia i tej ziemi, ludzi, historii. Pan Bóg nas stworzył. Dał nam życie w tym miejscu, pośród takich ludzi. Jeśli nie akceptuje się daru, nie akceptuje się też tego, kto ten dar daje. Obowiązek miłości ojczyzny wynika także z czwartego przykazania. Źródło słowa ojczyzna, bierze się od „ojca”, „ojcowizy”. Czcij ojca i matkę, czyli także ojczyznę, tu gdzie żyli twoi przodkowie - podkreślał.

Biskup zaznaczył, że są tacy, których cechuje kosmopolityzm. Kochają najpierw obcych, a potem swoich. - Jednak najpierw jesteśmy Polakami, a potem obywatelami świata, Europejczykami. Nie zgodzimy się - bo były takie koncepcje - że „polskość to nienormalność”, że „państwo jest teoretyczne”. Nie! To jest nasza matka, ci ludzie, ta ziemia i mamy najpierw obowiązek zadbać o tę ziemie, o tych ludzi i to jest prawdziwy patriotyzm. Nie zaniedbując przy tym innych i miłując ich – mówił bp Turzyński:

- Kiedy przy okazji narodowego święta, słusznie pragniemy przypomnieć  sobie i światu, że zasługujemy na szacunek za twórczy wkład w budowanie cywilizacji sprawiedliwości i równości, pamiętać musimy jednak, że nie o pierwszeństwo tu idzie ale o wypełnianie treścią uchwalanych przez nas samych postanowień. Na szacunek wśród narodów szanujących demokrację i wolności obywatelskie, zasłużyć może bowiem tylko naród, który sam szanuje uchwalone przez siebie prawa – mówił podczas obchodów wiceprezydent Radomia Karol Semik:

 Na zakończenie uroczystości przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty.