RADOM
Lokalne działanie - wspólne trenowanie!
Sprzęt do street workoutu, czyli ćwiczeń na świeżym powietrzu w dzielnicy socjalnej Radomia przy ul. Marii Gajl już dostępny. W środę, 26 lipca na osiedlu odbył się festyn sportowy połączony z otwarciem placu do street workoutu.
FIO Mazowsze Lokalnie to program, który wspiera młode organizacje pozarządowe i grupy samopomocowe działające na terenie województwa. Jego celem jest zwiększenie zaangażowania obywateli w życie publiczne. Działa zarówno w małych społecznościach lokalnych, ale również wśród małych wspólnot w dużych miastach. FIO Mazowsze wspiera osoby, które chcą działać na rzecz swojej społeczności.
Do tegorocznej edycji programu swój projekt zgłosili mieszkańcy osiedla socjalnego przy ul. Marii Gajl w Radomiu. Lokalna społeczność razem działającymi na dzielnicy Pedagogami Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej oraz pracownikami radomskiego MOPS-u przygotowali projekt dotyczący placu do street workoutu, na którym zarówno dzieci jak i dorośli mogą wykonywać ćwiczenia na świeżym powietrzu. Na pomysł udziału w programie wpadła mieszkanka dzielnicy, przedstawicielka społeczności lokalnej - Dorota Lontiew. Plac ma być nagrodą dla młodzieży, która w ubiegłym roku mocno zaangażowała się w pomoc przy przygotowywaniu innego projektu konkursowego:
Na realizację projektu mieszkańcy otrzymali 5 tysięcy złotych. W przygotowaniu i uprzątnięciu terenu pod plac brali udział mieszkańcy osiedla, pieniądze na montaż urządzenia przekazał prezydent Radomia Radosław Witkowski. Z placu cieszą się dzieci, które szybko przetestowały urządzenie i obiecują, że będą ćwiczyć nie tylko tężyznę fizyczną, ale także charakter:
Z nowo otwartego placu cieszą się również dorośli mieszkańcy osiedla, którzy zauważają, że przy Marii Gajl brakuje miejsc, w których dzieci mogłyby spędzić czas:
Dzięki współpracy udało się wziąć udział w konkursie, pozyskać pieniądze i zrealizować inwestycję. Współpraca pomogła również w ciągu dziesięciu lat działalności Pedagogów Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej wyciągnąć wiele osób z bardzo trudnej sytuacji. Zauważa to Mariusz Mędra - kierownik Pedagogów Ulicy:
Zanim urządzenie zostało oficjalnie oddane do użytku, plac pobłogosławił ks. Damian Drabikowski - wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. Kapłan zwrócić uwagę, że miejsce to powinno być wykorzystywane zarówno do budowania tężyzny fizycznej, ale także postaw społecznych i charakteru:
To był prawdziwie sportowy festyn przy Marii Gajl. Gośćmi imprezy byli m.in zawodnicy Radomiaka. grupa Street Workout Radom, przedstawiciele Beniaminka, a także radomski bokser Michał Żeromiński. Pięściarz zauważył, że z trudnego środowiska można wybyć się właśnie przez sport. Michał Żeromiński przeprowadził walki pokazowe z najmłodszymi, a także pokazał im podstawowej chwyty:
Obecnie przy ul. Marii Gajl mieszka ponad 800 osób, z czego ponad 500 to dzieci. Mieszkańcy zajmują cztery bloki socjalne oraz dwa bloki przy elektrociepłowni. - Jest to środowisko specyficzne, my jako Pedagodzy Ulicy cały czas uczymy się tutaj pokory i wrażliwości, ale też dziękujemy wielu mieszkańcom, którzy wspierają nasze akcji - nie tylko na Facebooku. Są z nami, dziękują za to, że ich dzieci rozwijają skrzydła. - podsumowuje Mariusz Mędra.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/24637-lokalne-dzialanie-wspolne-trenowanie#sigProGalleria6951ba68e3