RADOM
Radomianin legendą polskiej elektryki
Radom był pierwszym miastem w Królestwie Polskim, gdzie wprowadzono elektyfikację. Mogli się o tym przekonać uczestnicy międzynarodowej konferencji poświęconej prof. Włodzimierzowi Krukowskiemu. W radomskiej Elektrowni zgromadzili się naukowcy z Polski i Ukrainy.
Tomasz Staniszewski jest kuratorem wystawy "Początki elekryfikacji miast w Królestwie Polskim", którą będzie można oglądać do końca stycznia przyszłego roku:
W trakcie spotkania odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pierwszym dyrektorom Elektrowni Miejskiej w Radomiu - poinformował Wiesław Michalski, prezes radomskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich:
Prof. Włodzimierz Krukowski urodził się w Radomiu. Całe swoje życie poświęcił pracy naukowej na rzecz rozwoju elektryki. Studiował m.in. na uniwersytecie w Petersburgu, a także politechnice w Darmstadt, gdzie w 1918 roku obronił doktorat. - Tam pozostał i pracował w firmie Siemens. W latach '20 zatęsknił za Polską i pracował na Politechnice Warszawskiej, pomagał w utworzeniu Głównego Urzędu Miar, a następnie zaproponowano mu katedrę pomiarów elektrycznych na Politechnice Lwowskiej i tam pracował do końca życia - mówi Wiesław Michalski:
Prof. Krukowski jest ważną postacią nie tylko dla rozwoju polskiej elektryki, ale także światowej. - Był wielkim człowiekiem, naukowcem. Napisał 23 prace naukowe, miał 60 patentów na całym świecie, nawet w Japonii. Był pionierem polskiej metrologii elektrycznej, czyli spraw związanych z pomiarami szczegółowymi - dodaje Wiesław Michalski.
W pierwszej części konferencji postać prof. Krukowskiego przedstawili Przemysław Sadowski i Piotr Rataj. O działalności profesora mówił Orest Iwachiw z Politechniki Lwowskiej, a historię liczników przybliżył Andrzej Przytulski.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/26641-radomianin-legenda-polskiej-elektryki#sigProGalleria5cfc5e25c0