Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Niedziela, 24 maja 2026

RADOM

W XI LO uczniowie poznają tajniki skutecznej rozmowy

wtorek, 28 listopada 2017 19:02 / Autor: Beata Okulińska
W XI LO uczniowie poznają tajniki skutecznej rozmowy
Beata Okulińska

Tydzień Komunikacji Interpersonalnej "Mniej mów, więcej rozmawiaj" trwa w XI LO im. S.Staszica w Radomiu. Do piątku uczniowie w teorii i praktyce będą uczyli się jak rozmawiać z rówieśnikami i nauczycielami.

O tym, że takie zajęcia są potrzebne, mówią sami uczniowie. Przyznają, że w dzisiejszych czasach młodzi porozumiewają się ze sobą głownie za pośrednictwem komunikatorów, bo czasem taka forma komunikacji jest bezpieczniejsza. Zdają sobie jednak sprawę z tego, że nie jest to prawdziwa rozmowa. Aby mówienie do drugiego człowieka stało się rozmową, konieczna jest też umiejętność sluchania.

Uczniowie podczas dotychczasowych zajęć dowiedzieli się, że aby móc szczerze i dobrze rozmawiać z drugim człowiekiem, potrzebna jest empatia, która polega na mądrym otwarciu się na rozmówcę. Mówił o tym podczas wykładu ks. dr Marek Dziewiecki - psycholog.

Posłuchaj rozmowy z ks. dr Markiem Dziewieckim:

Uczniowie przyznają, że pokonali już pierwsze trudności we wzajemnej komunikacji, ale wiedzą, że dobrej rozmowy muszą się wciąż uczyć:

W zajęciach komunikacji interspersonalnej biorą udział także nauczyciele. Szkolenie ma im pomóc w jeszcze lepszej współpracy z uczniem i w lepszym zrozumieniem problemów i potrzeb młodych ludzi.

Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Ignatiuk - nauczycielką języka angielskiego w XI LO:

Uczniowie mają przed sobą jeszcze warsztaty, podczas których będą doskonalić umiejętność rozmowy oraz podsumowanie, podczas którego będą m.in. wspólnie pracować nad różnorodnymi zadaniami zespołowymi.