Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Wystarczy raz spróbować i można cierpieć całe życie

poniedziałek, 11 grudnia 2017 14:34 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Jedna pigułka, jeden zastrzyk wystarczy, żeby zmarnować sobie życie. Młodzież z kilku radomskich szkół wzięła dzisiaj udział w konferencji "Czas na wyobraźnię".

Konferencja była głównie skierowana do młodzieży. Uczniowie szkół podstawowych czy liceów nie mają w dzisiejszych czasach trudności w zdobyciu środków odurzających, a jednorazowe zażycie narkotyków lub dopalaczy może mieć tragiczne konsekwencje.

Konferencja głównie skierowana do nich, dlatego że chcielibyśmy ich uchronić w jakiś sposób, żeby do nich dotarło, żeby coś zrozumieli. Wiemy, że dużo jest tego na rynku i że jest ogromne zagrożenie - Anna Majcher z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu.

O tym jak rozpoznać osoby uzależnione i jak nieść im pomoc mówiły panie ze Stowarzyszenia KARAN.

- Młodzież usłyszała dużo informacji na temat dopalaczy i ich negatywnego wpływu na organizm ludzki, ale też w kontekście człowieka i społeczeństwa - jak to się odbywa. Również gdzie można szukać pomocy i z pozycji odstraszającej, że to może się skończyć pobytem w ośrodku - mówi Anna Kaźmierczak ze Stowarzyszenia KARAN.

Osobę uzależnioną można rozpoznać na podstawie wielu różnych czynników. Wszystko zależy od przyjmowanych substancji. W wielu przypadkach jest to wycofanie się z życia społecznego i rodzinnego, zamykanie się w sobie, a także zmiana zachowania.

Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego każdego miesiąca odnotowuje około 10 zgłoszeń o miejscach sprzedaży dopalaczy. Z obserwacji Anny Majcher wynika, że problem z uzależnieniami rośnie.

Żeby pomóc osobie uzależnionej, warto skontaktować ją z poradnią, ale przede wszystkim należy jej okazać wsparcie. Współcześnie najczęściej spotykanymi uzależnieniami są dopalacze, amfetamina i marihuana - jeśli chodzi o środki psychoaktywne, ale też elektronika - portale społecznościowe, gry komputerowe i telefony.

Młodzież, która brała udział w konferencji sama dostrzega wokół siebie osoby uzależnione.

W konferencji wziąło udział kilkuset uczniów radomskich szkół.