Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Ochotnicy WOT rozpoczęli szkolenie

poniedziałek, 14 maj 2018 10:21 / Autor: Monika Nowakowska
Ochotnicy WOT rozpoczęli szkolenie
foto:Aleksandra Wic
Monika Nowakowska

Rozpoczęło się kolejne szkolenie ochotników do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pierwsze szesnastodniowe szkolenie dla ochotników, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z wojskiem. Szkolenie zakończy uroczysta przysięga wojskowa w Radomiu.

Pierwszym pododdziałem sformowanym w ramach brygady jest batalion lekkiej piechoty z Grójca. To właśnie ochotnicy z tej jednostki w weekend rozpoczęli pierwsze szkolenie podstawowe. Zajęcia prowadzone są na poligonie w Nowej Dębie. Szkolenie skierowane jest do ochotników, którzy rozpoczynają swoją ścieżkę wojskową. Zakończone ono będzie uroczystą przysięgą wojskową. Pierwsza przysięga w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się 27 maja o godzinie 12:00 na Placu Corraziego w Radomiu.

W sumie na kolejne szkolenia podstawowe i wyrównawcze stawili się ochotnicy z Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia oraz Mazowsza. Szeregi czterech brygad Obrony Terytorialnej powiększyły się o ok. 600 ochotników, a liczebność WOT przekroczyła już 10 tysięcy żołnierzy.

Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn. Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym.

Wojska Obrony Terytorialnej są formacją ochotniczą, oznacza to, że decyzję o wstąpieniu do formacji można podjąć tak samo łatwo, jak o wyjściu z niej. Dotychczasowe statystyki wskazują, że spadek liczby żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową (TSW) nie przekraczają 7%.

W skali całego kraju wnioski o powołanie do WOT złożyło do tej pory ponad 17 tys. osób. Taka ilość kandydatów do służby pozwala planowo realizować proces tworzenia piątego rodzaju sił zbrojnych. Dowództwo WOT ocenia, że na koniec 2018 roku formacja będzie liczyła 20 tysięcy żołnierzy, z czego 17 tysięcy będą stanowili żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

Szkolenie ochotników prowadzone jest obecnie w sześciu brygadach utworzonych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji, tj. na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu (dwie brygady) oraz na Warmii i Mazurach. Siedem kolejnych brygad z województw Polski centralnej, obecnie buduje swoje struktury oraz przygotowuje się do szkolenia, które rozpocznie już w drugiej połowie tego roku.

Ochotnicy posługiwać się będą najnowocześniejszą polską bronią- karabinkiem MSBS Grot. To pierwszy system broni strzeleckiej korzystający z amunicji 5,56 x 45 mm opracowany i wyprodukowany wyłącznie siłami krajowego przemysłu oraz ośrodków naukowych – jest on też w pełni zgodny ze standardami NATO.