Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Gdzie tkwi siła banków spółdzielczych?

wtorek, 22 maj 2018 13:30 / Autor: Jakub Szczechowski
Gdzie tkwi siła banków spółdzielczych?
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Banki spółdzielcze mają dużą szansę zwiększenia udziału rynkowego. Ich atuty to bliskość klienta, bezpośrednie relacje, coraz większa innowacyjność. W Radomiu odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Banki spółdzielcze wobec wyzwań współczesnego rynku. Strategie rynkowe banków spółdzielczych".

W Auli Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego zgromadzili się bankowcy i naukowcy z różnych ośrodków w całym kraju. - Naszym celem jest propagowanie rodzimego biznesu, mianowicie bankowości spółdzielczej, która dominuje w większości krajów zachodniej Europy - mówił dr Krzysztof Sadurski, prezes Południowo-Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Jedlińsku, który był głównym współorganizatorem spotkania.

Obecnie w Polsce działa ponad 550 banków spółdzielczych w 2 zrzeszeniach. - Kondycja banków spółdzielczych w Polsce jest bardzo dobra. Banki osiągają zyski, utrzymują płynność finansową i rozwijają się. Jest to sektor, który z powodzeniem przetrwał okres transformacji i teraz stopniowo zaczyna się rozwijać - powiedział prezes Sadurski. - W tej chwili bazujemy głównie na małych i średnich przedsiębiorstwach. Naszym atutem jest to, że możemy przygotować ofertę dla konkretnego klienta. Nie jesteśmy wielkimi bankami korporacyjnymi, które mają już określone procedury, natomiast my możemy dostosować każdą procedurę indywidualnie, w związku z tym klient uzyskuje taką ofertę, jakiej oczekuje - dodał. 

- Dwa kryteria, które klient może brać pod uwagę przy wyborze banku, są absolutnie wypełniane przez bank spółdzielczy. Pierwsze kryterium to bezpieczeństwo wkładów. W tej chwili mamy taką regulację prawną, że wkłady do 100 tys. euro są ubezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Depozyt do 400 tys. zł jest absolutnie bezpieczny, bo nawet w przypadku upadłości banku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny natychmiast to wypłaca. Druga sprawa to na ile bank spółdzielczy zapewnia nowoczesne formy obsługi. Bank spółdzielczy ma absolutnie te same produkty i te same formy obsługi. Bank spółdzielczy to instytucja w pełni konkurencyjna na rynku bankowym, a nawet dałbym jej tu pewną przewagę, bo jest blisko nas, pracują tam "nasi" ludzie - przekonywał prof. Jan Bednarczyk, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. 

SGB Bank S.A. w Poznaniu zrzesza niemal 200 banków spółdzielczych w Polsce. P.o. prezesa zarządu Jarosław Dąbrowski podkreślał, że jednym z atutów banków spółdzielczych jest polski kapitał.

Banki spółdzielcze gonią banki komercyjne w zakresie nowych technologii, a czasem przeganiają, czego przykladem jest Bank Spółdzielczy w Kielcach. Prezes Stanisław Matyjkiewicz.

Konkurowanie z bankami komercyjnymi jest trudne, ale są pewne atuty banków spółdzielczych, które warto wykorzystywać. Piotr Misztal, prof. UJK w Kielcach:

Siłą banków spóldzielczych są ich klienci - dodaje dr hab. Anna Szelągowska, prof. SGH w Warszawie:

Dużą rolę banków spółdzielczych w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw zauważył wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

- Spółdzielczość jest jednym z filarów rozwoju gospodarki europejskiej. Niestety w Polsce spółdzielczość przez kilkadziesiąt ostatnich lat była deprecjonowana, trudno powiedzieć z jakiego powodu. To jest rzecz zła i błędna. Spółdzielczość w Polsce musi być też wzmacniana, bo to prawda, że jest duża część aktywności, która powinna być zagospodarowana przez mniejsze społeczności. Najlepiej potwierdza to gospodarka niemiecka - mówił poseł Andrzej Kosztowniak.

Banki spółdzielcze są także bardzo często lokalnym mecenasem kultury. 

W konferencji uczestniczyli także studenci radomskiego uniwersytetu. - Oni mogą w ten sposób zobaczyć jakie są powiązania z gospodarką, otoczeniem - mówił prorektor ds. badań naukowych UTH prof. Wojciech Żurowski.

Konferencję zorganizowały: Katedra Polityki Ekonomicznej i Bankowości UTH w Radomiu, Katedra Ekonomii UTH w Radomiu, Katedra Bankowości i Finansów KUL, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne o. w Radomiu, Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku na czele z prezesem drem Krzysztofem Sadurskim.