RADOM
Zadbaj o zdrowie, zanim wyruszysz w podróż!
Pod takim hasłem odbyła się w Radomiu konferencja poświęcona zagrożeniom zdrowotnym i ich konsekwencjom wynikającym z nieświadomości. Podczas spotkania mowa była m.in o chorobach zakaźnych i ich profilaktyce.
Spotkanie skierowane było do młodzieży z radomskich szkół ponadgimnazjalnych, wzięło w nim udział około dwustu osób. Prelegenci przedstawili zagrożenia i konsekwencje wynikające z nieodpowiedniego przygotowania się do wakacji. Konferencja poświęcona była przede wszystkim chorobom zakaźnym. - Wyjeżdżając w różne części świata narażamy się na choroby, których u nas nie ma - nie jesteśmy na nie uodpornieni. Mamy narastającą lekooporność bakterii, które są oporne na wszystkie antybiotyki. przestrzega Lucyna Wiśniewska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.
W konferencji nieprzypadkowo udział brali w większości ludzie młodzi. - Wakacje dla młodzieży są okresem rozluźnienia, uczniowie czują się swobodnie, a co za tym idzie są bardziej narażeni na zagrożenia: sięganie po alkohol czy narkotyki, ale również choroby zakaźne, np sepsę. - mówi Lucyna Wiśniewska i wyjaśnia w jaki sposób dochodzi do zarażenia:
Podczas spotkania poruszony był również temat przygotowania do wyjazdów wakacyjnych. Zajęła się nim Wiesława Chrzanowska - Starszy Asystent w radomskim Sanepidzie. - Najlepszym przygotowaniem jest profilaktyka. - przypomina Wiesława Chrzanowska. Jeśli chodzi o wakacje w Polsce szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na żółtaczkę pokarmową - WZW typu A, na którą odnotowana jest lawinowa zapadalność. W roku 2016 w całym kraju odnotowano 35 zachorowań, natomiast rok później już ponad 3 tysiące. Tu najlepszą profilaktyką są szczepienia.
Jeśli wybieramy się na wakacje do któregoś z krajów europejskich powinniśmy sprawdzić, czy byliśmy szczepieni przeciwko tężcowi, odrze, krztuścowi czy odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepienia są również niezbędne w przypadku wyjazdów w tropiki. Tu szczególnie groźne są malaria, żółta gorączka czy gorączka Denga. Dużym wyzwaniem w naszych podróżach są kraje rozwijające się - Afryka czy Azja Południowo-Wschodnia. Szykując się do takiego wyjazdu musimy pamiętać o zaszczepieniu się przeciwko durowi brzusznemu, WZW typu A i zastosować profilaktykę antymalaryczną. Odnotowuje się również coraz więcej ognisk cholery, na którą również jest szczepionka. Minimum stosowania szczepień to 4-6 tygodni przed wyjazdem. - Szczepienie musi mieć czas, żeby wytworzył się odpowiedni poziom przeciwciał, żeby po prostu działało. - apeluje Wanda Chrzanowska i dodaje: - Przygotowując się do podróży musimy wiedzieć jaka jest trasa danej wycieczki, nasz stan zdrowia, jak długo będziemy przebywać w odmiennych warunkach klimatycznych i jaki będzie charakter naszej podróży. - wyjaśnia Wiesława Chrzanowska i przypomina o najważniejszych elementach profilaktyki, poza szczepieniami, takich jak apteczka, ubiór czy repelenty:
Wszystkie informacje dotyczące bezpieczeństwa podczas wyjazdów, szczepień i przygotowania się do wakacji uzyskać można w certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży przy ul. Kilińskiego 15/17, które czynne jest w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach od 15.30-17.30. Tam można również zaszczepić się.
Prelegentem był również dr Grzegorz Stolarek - kierownik oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Konferencja zorganizowana została Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomiu we współpracy Polskim Towarzystwem Higienicznym w Warszawie, Stowarzyszeniem Środowisko - Inicjatywa oraz Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Radomskiej.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/30949-zadbaj-o-zdrowie-zanim-wyruszysz-w-podroz#sigProGalleriafc883bcfa9