RADOM
Kamera, akcja! Rozpoczęło się Kameralne Lato
Parada, piknik rodzinny i koncert pieśni patriotycznych - w Radomiu rozpoczęły się 11. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato".
Już po raz jedenasty Radom stanie się stolicą filmu. Od 1 do 7 lipca odbywać się będą w Radomiu Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato.
Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej.
Impreza rozpoczęła się w niedzielę, 1 lipca uroczystą paradą sprzed siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji, w której udział wzięła grupa Radomskie Klasyki z ich zabytkowymi autami. Parada zatrzymała się przy Urzędzie Miasta, gdzie na uczestników czekał kameralny piknik filmowy z atrakcjami dla całych rodzin. Z racji tego, że Kameralnemu Latu towarzyszą imprezy muzyczne, w muszli koncertowej odbył się koncert Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, która wystąpiła w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Niedzielny piknik rozpoczął tydzień wydarzeń związanych z filmem. Będą pokazy, trzy konkursy, warsztaty i spotkania skierowane do filmowców. Będzie również szereg imprez towarzyszących, do udziału w których już dziś zaprasza Karolina Adamczyk - dyrektor organizacyjny festiwalu Kameralne Lato i dodaje: - W tym roku gościmy uczestników z Węgier, Włoch i Francji, więc nasz festiwal, który do niedawna był imprezą lokalną, rozrasta się nam w tempie natychmiastowym:
Kameralne Lato to także okazja do realizowania wspólnie z Policją profilaktyki społecznej. Tegoroczna edycja dotyczyć będzie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie impreza nawiązywać będzie do problemów społecznych. W tym roku uwaga filmowców skupi się na problemie alkoholizmu przede wszystkim wśród ludzi młodych, ale nie tylko. - Robimy ważne rzeczy promocyjne, które zwracają uwagę na istotne kwestie społeczne, które dzieją się obok nas. - podkreśla insp. Marek Świszcz - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu:
Uczestnicy pikniku przyznają, że na rozpoczęcie Kameralnego Lata wybrali się zarówno z miłości do filmu, jak i z chęci rodzinnego spędzania czasu. Jednocześnie chwalą imprezę:
Ważnym elementem Kameralnego Lata są konkursy. Konkurs Główny prezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców – głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. Jury przyzna nagrodę główną – ZŁOTEGO ŁUCZNIKA - dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne. Konkurs filmów profesjonalnych ma wyraźny profil – tematy filmów (przede wszystkim fabularnych i dokumentalnych) koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych. W ramach festiwalu odbędzie się także 3. edycja Konkursu Filmów Niezależnych. Profesjonalne jury złożone z dziennikarzy i publicystów oceni najlepsze filmy z nurtu niezależnego oraz przyzna nagrodę finansową. Odbędzie się również Hyde Park, w którym oceniane będą filmy nie mieszczące się w ramach gatunkowych ani formalnych.
W jury Konkursu Głównego zasiądą: Arkadiusz Tomiak - autor zdjęć filmowych, Derrick Ogrodny - producent filmowy i telewizyjny, Janusz Chabior - aktor, Anna Mucha - aktorka i Joanna Kos-Krauze - reżyserka, scenarzystka oraz przewodnicząca jury. Produkcje zgłoszone do Konkursu Filmów Niezależnych oceniać będą natomiast: Błażej Chrapkowicz - krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta, Łukasz Adamski - krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta oraz Anna Równy - trenerka edukacji filmowej.
Organizatorem Kameralnego Lata jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. Ambasadorką festiwalu tradycyjnie jest aktorka Anna Mucha.
Szczegółowy program imprez na każdy dzień znaleźć można na stronie internetowej Kameralnego Latatronie internetowej Kameralnego Lata.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/31460-kamera-akcja-rozpoczelo-sie-kameralne-lato#sigProGalleria10f610db6a