Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Poznali historię radomskich parków

sobota, 21 lipca 2018 15:08 / Autor: Monika Nowakowska
Poznali historię radomskich parków
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Na nietypową, kolejną już podróż po zakamarkach Radomia zaprosiło Stowarzyszenie "Droga Mleczna". Tym razem radomianie odbyli niezywkły spacer szlakiem zielonych miejsc po radomskich parkach. Wyprawa rozpoczęła się od Starego Ogrodu przy skrzyżowaniu ulic Wernera i Mireckiego.

Radom miał w swojej historii mnóstwo terenów zielonych, gdzie w wolnych chwilach wypoczywali radomianie. Jednym z nich jest Stary Ogród, park na Plantach, ogród Penza, czy Park Kościuszki. Część z nich przetrwała do dziś.

- Zależy nam na pokazaniu mieszkańcom Radomia historii i walorów kulturowych, historycznych i krajobrazowych miejsc, które ich otaczają - mówi przewodniczka Alina Osieniecka:

Stary Ogród to pierwszy publiczny park miejski w Radomiu. Powstał w 1820 roku w ramach porządkowania miasta, na terenach należących swego czasu do nieistniejącego już kościoła szpitalnego św. Ducha. Zwany był wówczas Ogrodem Spacerowym.

Park był zaprojektowany na podstawie wzorów angielskich, z alejami promienistym w układzie barokowym, z licznymi ścieżkami oraz akcentami widokowymi. Park został podzielony na dwie części. Jedną z nich stanowił sad. Pozyskany dochód z sadu miał być przeznaczony na utrzymanie parku. W latach 1885 i 1899 w ogrodzie odbywały się wystawy rolno-przemysłowe. W międzywojniu mieścił się tutaj tor kolarski. Przed II wojną światową w parku odbywały się liczne  koncerty, zabawy i uroczystości. Podczas wojny i w czasach powojennych park został zdewastowany. Później obiekt odbudowano. Na części dawnego założenia parkowego wybudowano węzeł komunikacyjny u skrzyżowaniu ulicy Mireckiego i ulicy Mikołaja Reja, a sam park wydłużono w kierunku północnym. Powstał zupełnie nowy układ alejek, nie mający już nic wspólnego z dawnym Starym Ogrodem.

Nazwę Starego Ogrodu zyskał po powstaniu  w połowie XIX w. Nowego Ogrodu, obecnego Parku Kościuszki. W parku znajdują się: pomnik ks. Romana Kotlarza i dąb Jana Pawła II.

Pierwotnie dominowały tu jesiony, klony lipy. Dziś wśród drzew przeważają topole, klony, wiązy, jesiony, kasztanowce i robinie. Wśród krzewów dominują  jaśminowiec, śnieguliczka i bez czarny.

Oczko wodne w parku Stary Ogród - W 2004 roku w miejscu niewielkiego zagłębienia (cieszącego się popularnością zimą wśród amatorów jazdy na sankach i nartach) pozostałego po wspomnianym torze kolarskim, powstał staw. Oczko wodne miało być miłym miejscem odpoczynku i rekreacji, jednak po kilku miesiącach od zakończenia inwestycji okazało się, że stan czystości wody pozostawia wiele do życzenia. Obecnie staw jest nadal zanieczyszczony.

Teren parku objęty został ochroną konserwatorską w 1983 r. nr rej. 211/A/83

"Droga Mleczna" ma na swoim koncie juz kilkanaście takich wypraw. Wszystkie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wsród lokalnej społeczności i nie tylko, bo zdarzają się osoby, które przejazdem, też chętnie "biorą w nich udział:

Stowarzyszenie "Droga Mleczna" powstało w 2016 r. Jego członkowie działają na wielu płaszczyznach, m.in. kulturalnej, naukowej, podróżniczej, społecznej i rozrywkowej. Chcą ożywić Radom oraz zaktywizować jego mieszkańców i sprzeciwiać się niesłusznemu, negatywnemu stereotypowi miasta.