RADOM
W Radomiu powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców

Będzie to biuro, którego celem będzie udzielanie wsparcia w postaci informacji dla cudzoziemców. Obecnie trwają poszukiwania odpowiednich powierzchni biurowych. Otwarcie biura planowane jest w drugim kwartale tego roku.
Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej wyjaśnił, że biuro będzie częścią MCPS, w którym obcokrajowcy będą mogli uzyskać m.in. informacje, odpowiednie kursy oraz poradnictwo, dzięki któremu szybciej odnajdą się w polskich realiach. Dodał, że Centra Integracji Cudzoziemców ( w sumie powstanie ich 6 w województwie mazowieckim ) to efekt projektu, jaki do wykonania otrzymało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej:
Otwarcie biura możliwe będzie po wynajęciu odpowiednich lokali, wyposażeniu ich, zatrudnieniu nowych pracowników osób oraz ich przeszkoleniu, co nie nastąpi wcześniej niż w drugim kwartale 2025 roku. Paulina Babis, kierownik Wydziału Integracji Cudzoziemców Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej:
Centra Integracji Cudzoziemców będą częścią Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej – tzw. komórkami organizacyjnymi urzędu, które podobnie jak działający w strukturach MCPS-u Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny będą mieć kilka lokalizacji: w Warszawie oraz dawnych miastach wojewódzkich.
CIC-e mają działać w formule one-stop-shop, co oznacza, że osoby przychodzące do nich otrzymają w jednym miejscu niezbędne informacje dotyczące sposobu załatwiania swoich spraw w urzędach a także informacje o usługach, z których będą mogły skorzystać w CIC.
Nie otrzymają tam ani wsparcia finansowego, ani rzeczowego. Nie będzie tam również przestrzeni pobytowych, żadnych opcji zamieszkania czy nocowania. Będzie to przestrzeń biurowa, czynna w określonych godzinach, w której będzie można uzyskać m.in. informacje o tym, jak poruszać się w polskich realiach urzędowych.

