RADOM
Policja ma swego patrona
Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu ma od dziś swego patrona - w siedzibie jednostki odbyła się uroczysta zbiórka z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi KWP - inspektorowi generalnemu Marianowi Borzęckiemu.
Tablica pamiątkowa zawisła na ścianie w sali konferencyjnej KWP z siedzibą w Radomiu. W uroczystościach poświęcenia tablicy udział wzięli przedstawiciele policji z Komendantem Wojewódzkim Policji inspektorem Tomaszem Michułką na czele, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, przedstawiciele Biura Historii i Tradycji Policji KGP, radomskiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele stowarzyszeń Rodzina Policyjna 1939 roku i Rodzina Katyńska oraz grupa rekonstrukcji historycznej III okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu.
- To bardzo ważny dzień dla całego garnizonu - mówi Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu inspektor Tomasz Michułka:
- Mam nadzieję, że patron garnizonu mazowieckiego będzie dla policjantów opiekunem i drogowskazem - mówi wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz:
Inspektor generalny Policji Państwowej Marian Borzęcki to jeden z sześciu komendantów głównych międzywojennej Policji Państwowej - mówi zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Radomiu podinspektor Krzysztof Kapturski:
Marian Borzęcki był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Petersburgu. Od lipca 1919 do października 1921 zastępca komendanta głównego Policji Państwowej, od grudnia 1922 do czerwca 1923 dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, od czerwca 1923 do listopada 1926 był Komendantem Głównym Policji Państwowej. W latach 1927-1934 był wiceprezydentem Warszawy. Z chwilą wybuchu II wojny światowej kontynuował działalność społeczną wchodząc w skład Stołecznego Komitetu Samopomocy Społecznej. Jesienią 1939 roku podjął działalność konspiracyjną utrzymując ścisłą współpracę z rządem emigracyjnym, zostając jego pierwszym przedstawicielem na kraj. W marcu 1940 roku w związku z działalnością konspiracyjną został aresztowany przez Niemców i osadzony na Pawiaku, a następnie w obozie w Sachsenhausen. Po przewiezieniu i osadzeniu w obozie Mauthausen został w 1942 roku zamordowany. Jego symboliczny grób znajduje się na warszawskich Powązkach.
Uroczystości połączone były z wręczeniem odznaczeń państwowych za wzorową i długoletnią służbę. Medalem Złotym za długoletnią służbę w garnizonie mazowieckim odznaczonych zostało 8 policjantów, Medalem Srebrnym 53 oraz Medalem Brązowym kolejnych 11 funkcjonariuszy. Wśród nich znaleźli się m.in. nadkom. Radosław Cubala - naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP, podinsp. Radosław Kaczmarek - naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Grójcu; podinsp. Katarzyna Kucharska - rzeczniczka KWP, podkom. Robert Dutkowski i asp. szt. Martyna Tersa z KMP w Radomiu, podkom. Monika-Parys Gąsiorowska - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie, podinsp. Marcin Hensoldt - naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP.
Po części oficjalnej, mundurowi przenieśli się do Resursy Obywatelskiej, gdzie obejrzeli spektakl historyczno-edukacyjny pod tytułem „Służba” przygotowany przez Komendę Główną Policji.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/33200-policja-ma-swego-patrona#sigProGalleria9139672682