RADOM
Niepodległość zaczęła się w Radomiu
Na ścianie kamienicy przy ul. Piłsudskiego 2 została odsłonięta tablica Komitetu Pięciu. 2 listopada 1918 roku Radom odzyskał niepodległość.
2 listopada punktualnie o 12.00 na balkon austriackiej komendy powiatowej wyszedł Stanisław Kelles-Krauz z biało-czerwonym sztandarem. W kamienicy przy ul. Piłdudskiego 2 zawiązał się tzw. Komitet Pięciu. W jego skład wchodzili: Stanisław Kelles-Krauz (przewodniczący), Jan Wigura (zastępca przewodniczącego) oraz Roman Szczawiński, Aleksy Rżewski i Wacław Dębowski.
- Tu wszystko się zaczęło. Nasza radomska niepodległość zaczęła się w tym budynku, na pierwszym piętrze w mieszkaniu doktora Wigury, gdzie zebrała się garstka patriotów o różnych poglądach politycznych. W ciągu weekendu przejęli władzę zbrojnie, atakując koszary, zajmując koszary żandamerii i tworząc podwaliny bytu, który nazwać należy republiką, bo nie podlegali ani Warszawie ani Lublinowi - mówi Janusz Wieczorek, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Radomia.
- Radom był pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które odzyskało niepodległość i to w sposób w pełni autonomiczny. Powstało Państwo Radomskie - fenomem na skalę ogólnopolską - mówi dr Adam Duszyk, historyk.
Obecnie zarządcą tej nieruchomości jest Tadeusz Towarek. Podczas odsłonięcia tablicy nie krył dumy, że to właśnie w jego kamienicy odbyła się historyczna chwila.
Podczas odsłonięcia obecni byli również członkowie rodziny Stanisława Kelles-Krauza.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/33866-niepodleglosc-zaczela-sie-w-radomiu#sigProGalleriadb28d818d7