RADOM
Zero Waste w Radomiu
Warsztaty Zero Waste zorganizowało w Radomiu Stowarzyszenie "Droga Mleczna". W bezpłatnych zajęciach wzięli udział radomianie zainteresowani tym, jak ich codzienne małe czynności mogą wpłynąć na ochronę środowiska i zmniejszenie produkcji śmieci w gospodarstwach domowych.
Warsztaty odbyły się w gościnnym lokalu "Gruszki na wierzbie". W pierwszej części uczestnicy wysłuchali wykładu Joanny Sar ze Stowarzyszenia "Droga Mleczna". Prelegentka mówiła o tym, czym jest idea Zero Waste, dlaczego ważne jest ogranczanie produkcji śmieci i jak można to zrobić. Teorię podparła przykładami jak we własnym domu wspólnie z domownikami stara się nie produkować zbędnych odpadów.
Posłuchaj rozmowy z Joanną Sar:
W trakcie warsztatów odbyły się także dyskusje w małych zespołach. Uczestnicy rozmawiali na tematy związane z ekologią i wymieniali się własnymi doświadczeniami.
Posłuchaj uczestników warsztatów:
W części praktycznej można było zobaczyć jak w prosty sposób zrobić ekologiczny płyn do sprzątania i płyn do prania, używając składników naturalnych. Uczestnicy robili torby zakupowe ze starych T-shirtów oraz woskowijki, które są wielokrotnego użytku i zastępują folię aluminiową czy papier śniadaniowy. Uczyli się także wyplatać ozdoby i praktyczne przedmioty z ulotek reklamowych.
Warsztaty były bezpłatne dzięki dofinansowaniu w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Posłuchaj Magdy Krajewskiej ze Stowarzyszenia "Droga Mleczna":
Zero Waste to ruch zapoczątkowany przez Amerykankę Beę Johnson. Zakłada dążenie do produkcji w gospodarstwach domowych jak najmniejszej ilości odpadów, które zalegają na wysypiskach śmieci, zanieczyszczają lasy czy rzeki i szkodzą środowisku. Życie według Zero Waste opiera się na pieciu zasadch, tzw. pięciu R (z jęz. angielskiego): refuse (odmawiaj) - nie przyjmuj rzeczy, których nie potrzebujesz, np. dodatkowych torebek foliowych, rzeczy, które użyjesz tylko raz; reduce (ograniczaj) - używaj tylko tych rzeczy, których rzeczywiście potrzebujesz; reuse (używaj ponownie) - np. słoiki po kupionych przetworach wykorzystuj do przechowywania w domu produktów spożywczych; recycle (segreguj i przetwarzaj) - wszystkie rzeczy, które można przetworzyć, oddaj do specjalnych punktów; rot (kompostuj) - kompostuj odpadki organiczne.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/34289-zero-waste-w-radomiu#sigProGalleria4ae6c7ffd0