Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Zróżnicowanie bezrobocia na Mazowszu

czwartek, 15 maj 2014 13:49 / Autor: Radosław Mizera
Zróżnicowanie bezrobocia na Mazowszu
Radosław Mizera

Bliskość Warszawy to główny czynnik poprawy na lokalnych rynkach pracy, nie bez znaczenia jest również rola powiatowych urzędów pracy. Takie wnioski płyną z opracowania Urzędu Statystycznego w Warszawie. Tylko w grudniu ubiegłym roku, różnica pomiędzy mazowieckimi powiatami o najniższej i najwyższej stopie bezrobocia wyniosła aż 34 procent.

W latach 2004 - 2013 można zauważyć, że znacząco wzrosła liczba powiatów, w których sytuacja na rynku pracy poprawiła się, zaś grupa skupiająca powiaty o dobrej sytuacji na rynku pracy powiększyła się o 7. Są to głównie powiaty skoncentrowane wokół stolicy, co może świadczyć o większym zasięgu stołecznego rynku pracy, spowodowanego np. lepszą dostępnością komunikacyjną.

Aż w 27 powiatach Mazowsza stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2013 r. była wyższa od średniej dla Polski, która wynosiła 13,4%. W najtrudniejszej sytuacji znajdowali się bezrobotni na obszarach zlokalizowanych w znacznej odległości od Warszawy. W grupie powiatów o najgorszej sytuacji na rynku pracy i najwyższym poziomie bezrobocia w 2013 r. znalazły się zlokalizowane na południu Mazowsza: przysuski, szydłowiecki, radomski oraz na północy powiat makowski.

Na przykładzie dwóch powiatów - wyszkowskiego i kozienickiego - wyraźnie widać, jak duży wpływ na lokalne rynki pracy mają działania podejmowane przez powiatowe urzędy pracy. Oba powiaty mają wiele podobnych cech: zbliżoną powierzchnię, liczbę ludności i położenie w stosunku do Warszawy. W obu też sytuacja w 2013 r. na lokalnym rynku pracy zmieniła się w stosunku do tej sprzed 9 lat. W powiecie wyszkowskim liczba bezrobotnych zarejestrowanych w grudniu 2013 r. spadła aż o 45,6% w stosunku do grudnia 2004 r. Znacząca poprawa pozycji powiatu wyszkowskiego jest wynikiem zarówno skutecznej aktywizacji bezrobotnych i dużej efektywności szkoleń prowadzonych przez tamtejszy urząd prac, jak i poprawy połączeń komunikacyjnych z Warszawą, zwiększających możliwości pracy w stolicy.

W powiecie kozienickim liczba bezrobotnych zarejestrowanych w grudniu 2013 r. zmniejszyła się zaledwie o 6,4% w stosunku do grudnia 2004 r. Powiat ten jako jedyny na Mazowszu przesunął się wyraźnie w klasyfikacji - z grupy powiatów o dobrej do grupy powiatów o złej sytuacji na lokalnym rynku pracy. Z danych wynika, że zarówno powiaty wyszkowski jak i kozienicki mają wiele podobnych cech i zbliżony potencjał, który jest jednak lepiej wykorzystany przez władze i mieszkańców powiatu wyszkowskiego.