RADOM
Będzie mniej dyspozytorni pogotowia ratunkowego
Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego ma wchłonąć powiat warszawski zachodni, piaseczyński, sochaczewski, grodziski, żyrardowski i pruszkowski.
Wojewoda mazowiecki przygotowuje plan działania ratownictwa medycznego na 2019 rok. Zgodnie ze zmianami w Państwowym Ratownictwie Medycznym, od 2021 roku w województwie mazowieckim mają działać 2 dyspozytornie. Czy tak będzie? Ewa Filipowicz, rzecznik wojewody mazowieckiego"
Podczas ostatniej sesji sejmiku radni województwa mazowieckiego wyrazili swój sprzeciw wobec planowanego przez wojewodę zmniejszenia dyspozytorni pogotowia ratunkowego na Mazowszu. Dotychczas województwo podzielone było na sześć rejonów operacyjnych, teraz mają być tylko trzy. Marszałek Mazowsza Adam Struzik:
Obsługę całego województwa przejmą dyspozytornie w Warszawie, Siedlcach i Radomiu. Tym samym od 1 kwietnia 2019 r. rejon operacyjny obsługiwany przez siedlecki MEDITRANS ma być powiększony o powiaty ostrołęcki – razem z Ostrołęką, makowski, przasnyski, wyszkowski, ostrowski, pułtuski (dotychczas obsługiwane przez ostrołęcki MEDITRANS OSTROŁĘKA) oraz płocki – razem z Płockiem, ciechanowski, gostyniński, nowodworski, mławski, płoński, sierpecki, żuromiński (dotychczas obsługiwane przez stację pogotowia w Płocku). Z kolei obsługiwany przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego rejon operacyjny ma wchłonąć powiat warszawski zachodni (dotychczas obsługiwany przez MEDITRANS w Warszawie) oraz piaseczyński, sochaczewski, grodziski, żyrardowski, pruszkowski (dotychczas obsługiwane przez Falck Medycyna Sp. z o.o.). Co propozycje wojewody oznaczają dla Radomia. Wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik:
Poseł Anna Kwieceń z PiS przypomina, że propozycje wojewody mazowieckiego są efektem działań poprzednego rządu PO-PSL, który rozpoczął proces zmniejszania dyspozytorni pogotowia ratunkowego w całym kraju:
Z planu działania ratownictwa medycznego ma zniknąć Płock. Lucyna Kęsicka, dyrektor miejscowej Stacji Pogotowia Ratunkowego:
Sprawa było szeroko komentowana w czasie ostatniego posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W czasie obrad przyjęto stanowisko w tej sprawie. Marszałek Adam Struzik argumentował, że stanowisko nie ma charakteru politycznego:
Radny Radosław Fogiel z PiS proponował, by treść stanowiska została wcześniej zaopiniowana przez komisję zdrowia:
Obecnie jest sześć rejonów operacyjnych obsługiwanych łącznie przez pięć dyspozytorni, które przyjmują zgłoszenia i wysyłają w najbliższy teren karetki: Warszawa i okolice – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie i Falck Medycyna Sp. z o.o., Ostrołęka z okolicą – ostrołęcki MEDITRANS, Płock i okolice – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, Radomiu z okolicą – Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz Siedlce i okolice – siedlecki MEDITRANS. Planowane zmiany (projekt wojewody z 10 grudnia 2018 r.) to likwidacja dwóch dyspozytorni i przejęcie obsługiwanego terenu przez pozostałe dyspozytornie.