Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Śladami 14 miniatur – symboli Radomia

środa, 13 marca 2019 10:40 / Autor: Monika Nowakowska
Śladami 14 miniatur – symboli Radomia
foto: XII LO/Radom
Monika Nowakowska

Uczniowie XII Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu nie narzekają na nudę - ostatnio w ramach wiedzy o kulturze podążyli „Śladami 14 miniatur – symboli Radomia”. Posługując się mapą, klasa Ia pod opieką profesor Renaty Smorongowicz, wyruszyła w miasto.

Zadanie nie należało do łatwych – niektóre miniatury były naprawdę... miniaturowe, jak chociażby serek waniliowy z Rolmleczu znajdujący się naprzeciwko Sezamu. Nie zabrakło też humorystycznych akcentów, gdyż obok serka, jakiś dowcipniś położył prawdziwą i naturalnych rozmiarów łyżkę.

Wśród rzeźb znalazły się też rower – niewielu wie, że mógł być także pojazdem bojowym, pistolet z Fabryki Broni, maszyny do szycia i pisania ze słynnego „Łucznika”, kultowe Sofiksy i półbuty z Radoskóru. Wspomniany już serek z Rolmleczu, waga z Radwagu czy puszka farby z Rafilu. Wszystkie rzeźby przedstawiają produkty, z których Radom słynął, wiele z nich wywołuje wspomnienia, zwłaszcza u starszego pokolenia, a młodym ludziom przybliża historię Radomia.

Ponieważ wycieczka powiązana była z tematyką rzeźby współczesnej, w poszukiwaniu miniatur uczniowie złożyli też wizytę znanym, zakutym w brąz obywatelom naszego miasta. Klasa skorzystała z gościny u Jana Kochanowskiego - tu poloniści mieli okazję do wykazania się swoją wiedzą! Uczniowie odwiedzili profesora Leszka Kołakowskiego, który z typowym dla siebie stoickim spokojem i z pewną pobłażliwością spoglądał na energiczne młode pokolenie wchodzące mu niemalże na głowę.

Radom upamiętnił też Witolda Gombrowicza. W centrum miasta stanęła rzeźba przedstawiająca pisarza. Gombrowicz bywał w Radomiu przy okazji pobytów u brata Jerzego w niedalekiej Wsoli. Obecnie w dawnym dworku znajduje się muzeum autora "Ferdydurke". Rzeźba ta, to materialny ślad związków pisarza z Radomiem. W mieście organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, na który zjeżdżają teatry z całego świata.

Zmierzając do ostatnich na mapie miniatur, uczniowie zatrzymali się przy pomniku Jana Kilińskiego – i tu pole do popisu mieli historycy.

Podczas całej wycieczki humory i energia dopisywały, a uczniowie przekonali się, że wiedzę można zdobywać również w taki sposób. Należy dodać, że wiedza o kulturze to przedmiot interdyscyplinarny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – i muzycy, i przyszli historycy sztuki, i malarze, i ci z pasją rzeźbiarską, wielbiciele sztuki współczesnej, designerzy, wielbicielki i wielbiciele modowych stylizacji, czy dziennikarze.