RADOM
Nauka historii poprzez film
W Domu Kultury Idalin odbyła się dziś premiera projektu filmowo - edukacyjnego „Radomianie dla Niepodległej”. Z filmów o historii Radomia i regionu będą mogli korzystać uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych i średnich. W perspektywie są też opracowania dydaktyczne dla nauczycieli.
„Radomianie dla Niepodległej” to tryptyk filmowy, złożony z trzech fabularyzowanych - 15 minutowych - dokumentów opowiadających o udziale radomian w walce o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1914–1921. Autorem scenariusza i reżyserem jest historyk Przemysław Bednarczyk:
Część 1– „Od Wielkiej Wojny do Republiki Radomskiej” – przedstawia realia społeczne i polityczne miasta pod zaborem rosyjskim oraz zaangażowanie radomian w działalność niepodległościową podczas I wojny światowej. Ukazuje złożone problemy podziałów politycznych i co za tym idzie poparcie radomian dla różnych koncepcji dążenia do niepodległości Polski. Przełożyło się to na udział w walkach po przeciwnych stronach frontów wielkiej wojny. Część pierwszą kończą wydarzenia dotyczące przejęcia władzy w mieście z rąk austriackiego okupanta za sprawą akcji zbrojnej radomskich struktur Polskiej Organizacji Wojskowej.
Część 2 – „Na pomoc Orlętom” – ukazuje historię formowania w Radomiu pierwszych oddziałów Wojska Polskiego a przede wszystkim tzw. Kombinowanego Batalionu Radomskiego, który w grudniu 1918 roku wysłany został na pomoc Orlętom, toczącym walki z Ukraińcami o Polski Lwów. Film przypomina sylwetki zapomnianych bohaterów tamtych zmagań, którzy spoczywają w panteonie Bohaterskich Obrońców Lwowa i Polskich kresów Wschodnich na cmentarzu Orląt we Lwowie.
Część 3 – „W bojach o niepodległość i granice” – przedstawia udział radomian w walkach z nawałą bolszewicką w 1920 roku. Ukazuje wysiłek miasta i jego mieszkańców w pomoc dla wojska oraz formowanych tu jednostek piechoty, kawalerii i artylerii. W filmie zaprezentowane zostały jednostki w których służyli radomianie oraz postacie młodych ochotników w tym radomskich harcerzy. Tryptyk jest o tyle wartościwowy, że obrazuje historię, której brak w podręcznikach szkolnych:
Tryptyk „Radomianie dla Niepodległej” jest przeznaczony dla młodzieży szkół radomskich, jako materiał dydaktyczny:
Kluczową decyzją przy podjęciu decyzji o produkcji filmów, była obok rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, luka w podręcznikach szkolnych na temat historii naszego miasta - dodaje historyk:
Przemysław Bednarczyk ma nadzieję, że tryptyk doczeka się w przyszłości opracowań dydaktycznych:
Filmy powstały dzięki finansowaniu Gminy Miasta Radomia z okazji obchodów 100-lecia niepodległości we współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Autorem scenariusza i reżyserem jest historyk Przemysław Bednarczyk.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/36804-nauka-historii-poprzez-film#sigProGalleriadb94dec105