Wydarzenia
Papierowe recepty odchodzą do lamusa
Nieczytelne recepty odchodzą do lamusa - wszystko dzięki ich elektronicznemu odpowiednikowi, który od 8 stycznia ma być zwieńczeniem procesu informatyzacji służby zdrowia.
Wprowadzenie e-recepty to kolejny bardzo ważny krok, który ma usprawnić wizyty u lekarza i wykupowanie leków. Na wprowadzeniu elektronicznej wersji recepty skorzystają nie tylko pacjenci, ale także lekarze i farmaceuci. Elektroniczny odpowiednik papierowej recepty ma bowiem ułatwić przepływ informacji o lekach, receptach i działaniach lekarzy.
Podstawową zaletą e-recepty jest jej czytelność. Pacjenci przestaną się wreszcie denerwować, że lekarz wpisał nieprawidłowe dane, brakuje pieczątki czy nazwa leku jest nieczytelna. Za każdym razem otrzymają oni jasne instrukcje odnośnie dawkowania i przyjmowania leków. Pacjent będzie miał też możliwość wykupienia każdego leku z recepty w innej aptece, bez konieczności otrzymywania odpisu recepty - chwali magister farmacji Benedykt Rak:
Najwiekszą zaletą e-recepty będzie jednak możliwość otrzymania recepty na ten sam lek, bez konieczności umawiania się na wizytę. W przypadku jej zagubienia, też nie ma powodów do zmartwień, ponieważ e - recepta będzie znajdowała się w systemie. Do minimum zostanie też ograniczona możliwość wydania nieprawidłowego leku.
Aptekarze chwalą system i podkreślają, że większość aptek w Radomiu jest już przygotowana do realizacji elektronicznych recept:
E-receptę od lekarza można dostać na dwa sposoby: lekarz może dać pacjentowi wydruk, na którym nie będzie pieczątek ani żadnych podpisów. Recepta może też przyjść SMS-em lub mailem – będzie się na niej znajdować 4-cyfrowy kod wygenerowany przez system po wpisaniu danych przez lekarza - mówi kierownik radomskiej delegatury NFZ Andrzej Cieślik:
Zgodnie z ustawą e-recepta ma być w powszechnym użytku od 8 stycznia 2020 roku.