RADOM
Dzień Ekonomii Społecznej
30 września w Radomiu organizowany jest Dzień Ekonomii Społecznej.
Liczą się ludzie – te słowa najlepiej oddają codzienność przedsiębiorstw społecznych, które działając na lokalnym rynku, zatrudniają osoby chore, wykluczone, które z różnych powodów znalazły się na życiowym zakręcie. Czym w ogóle jest ekonomia społeczna? Na jakich zasadach działają przedsiębiorstwa społeczne? Jak sobie radzą takie podmioty w Radomiu? Na jaką pomoc mogą liczyć? Odpowiedź na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas Dnia Ekonomii Społecznej w środę, 30 września 2020 roku w Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu - zaprasza Philipp Zalewski, animator MOWES.
30 września między godziną 9 a 16 w „Alejce Ekonomii Społecznej” pojawi się kilkanaście wyjątkowych podmiotów z Radomia i okolic: Gospoda Jaskółeczka, Różany Gościniec, Radomierz, Reduar, Rodzina Razem, Spółdzielnia Socjalna Pierrot & Róża, Stowarzyszenia: Orzeł i Reszka, Przyjaźni oraz Fundacje: Dobry Duszek, Follow Me - wylicza Philipp Zalewski, animator MOWES.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Andrzej Blikle - naukowiec w obszarze informatyki teoretycznej, a także - zgodnie z rodzinną tradycją mistrz cukierniczy. Profesor Blikle podczas wykładu w formie online kwadrans po godzinie 11, przybliży tzw. turkusową formę zarządzania przedsiębiorstwem, która opiera się na wzajemnej pomocy, współpracy i zaufaniu. Aby wziąć udział w wykładzie, wystarczy się zarejestrować (tutaj będzie link do rejestracji). Moderatorem spotkania będzie Jadwiga Budzyńska, prezes Stowarzyszenia Orzeł i Reszka.
Rozwój ekonomii społecznej leży w interesie każdego, odpowiedzialnie zarządzanego samorządu lokalnego. Mimo, że samorządy dysponują wieloma instrumentami wsparcia, niestety ta współpraca nie zawsze przynosi wymierne owoce. Jak więc poprawić i skutecznie budować relacje na linii samorząd – przedsiębiorstwo społeczne? Temu poświęcony będzie kolejny panel, w którym udział wezmą: Agata Ługomska (Kierownik CISw Siedlcach, prezes Siedleckiej Spółdzielni Socjalnej Caritas), Karolina Jarosz (Doktor ekonomii, Fundacja ANKRA), Tomasz Musielski (Prezes Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne “Ja-Ty-My”), Teresa Gołębiowska (Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białobrzegach), Karolina Cyran-Juraszek (Ekspert w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) oraz Monika Dudek (Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Rodzin Nowe Perspektywy).
Oddzielny panel poświęcony będzie także samym przedsiębiorcom społecznym, które podzielą się swoim doświadczeniem, wątpliwościami oraz praktyką w zarządzaniu biznesem społecznym. W panelu udział wezmą także pracownicy Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, które dysponuje narzędziami wspierającymi powstające i działające podmioty ekonomii społecznej - dodaje Philipp Zalewski, animator MOWES. Tu będzie można nie tylko porozmawiać z tymi, którym się to udało i dziś prowadzą działające na rynku firmy społeczne, ale także dowiedzieć się o możliwościach wsparcia przy tworzeniu podmiotów ekonomii społecznej, jakie oferuje Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Organizatorami Dnia Ekonomii Społecznej w Radomiu są: Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Fundację Fundusz Współpracy oraz przedsiębiorstwa społeczne subregionu radomskiego: Gospoda Jaskółeczka, Różany Gościniec, Radomierz, Reduar, Rodzina Razem, Spółdzielnia Socjalna Pierrot & Róża, Stowarzyszenia: Orzeł i Reszka, Przyjaźni oraz Fundacje: Dobry Duszek, Follow Me.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/49348-dzien-ekonomii-spolecznej#sigProGalleriaed9b688a00