RADOM
Radom planem filmowym dla "Orląt"
Radom ponownie planem filmowym - tym razem ekipa i twórcy powstającego w naszym miescie filmu "Orlęta" wybrali za miejsce do kręcenia zdjęć ok. XVI-wieczną ulicę Szewską w okolicach Rynku.
Zdjęcia do nowo powstającej produkcji Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalych w Warszawie były już kręcone w centrum - na placu Konstytucji 3 Maja - teraz cały plan przeniósł się na ul. Szewską i Wolność w okolice Rynku. Jutro kręcone będą także sceny na ul. Rwańskiej od placu Kazimierza Wielkiego do Rynku - wtedy też na planie filmowym pojawią się czołgi.
„Orlęta” - to pierwszy film o agresji wojsk sowieckich 17 września 1939 roku. Akcja filmu rozgrywa się w Grodnie, gdzie ludność cywilna, a wśród niej harcerze, przyłącza się do walki z wrogiem:
Film ukazuje wojnę z sowietami z punktu widzenia głównego bohatera, dwunastoletniego chłopca. 1 września szkoła zostaje zbombardowana przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci rozpoczynająca się wojna staje się z przymusu szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacji z najciemniejszymi zjawiskami przewróconej do góry nogami rzeczywistości dorosłych. 17 września do Polski wchodzą wojska sowieckie. Grodno staje do obrony. Nieliczne oddziały wojskowe wspomagane są przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną.
- W tamtym dramatycznym okresie, gdy na Polskę uderzyły dwie wielkie armie, padały rozkazy, aby nie podejmować walki z wojskami sowieckimi. Były jednak takie miejsca, gdzie wojsko i ludność stawiały opór najeźdźcy. Takim miejscem było Grodno, gdzie obok wojska do walki stanęli harcerze. Film Krzysztofa Łukasiewicza opowiada bohaterską historię młodych ludzi – mówi p.o. dyrektora WFDiF Maciej Stanecki. – Cieszę się, że wytwórnia realizuje pierwszy w historii polskiej kinematografii film o walce z Sowietami w 1939 roku.
Akcja filmu rozgrywa się w Grodnie w 1939 roku. Na miejsce do zdjęć, filmowcy wybrali Radom. Dwunastoletni wówczas Leoś Rojst z rodziny żydowskiej, zafascynowany jest wszechobecnym w międzywojennej rzeczywistości etosem niepodległościowym, urokiem munduru i powieściami Sienkiewicza. Jego codzienne życie pełne jest napięć związanych z niepokojami Polaków i Żydów w obliczu zbliżającej się wojny. Leoś afirmuje wzorce rycerskie: odwagę, poświęcenie i waleczność, chcąc zyskać szacunek i poważanie wśród rówieśników. Nie mniej ważne będzie dla Leosia zdobycie serca wybranki z klasy. Gdy 17 września Polskę najeżdżają sowieci, Grodno staje do obrony. Wśród ochotników nie zabraknie też Leosia.
Zdjęcia kręcone będą do 28 października.
Autorem scenariusza i reżyserią zajął się Krzysztof Łukaszewicz, autorem zdjęć jest Tomasz Wójcik, za scenografię odpowiada Ewa Skoczkowska, producentem jest Maciej Stanecki.
Obsada m.in: Jowita Budnik, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Filip Gurłacz, Andrzej Mastalerz, Wit Czernecki, Antoni Pawlicki.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/50058-radom-planem-filmowym-dla-orlat#sigProGalleriac2c064ee95