RADOM
Oddali cześć bohaterom
wtorek, 14 października 2014 19:07 / Autor: Radosław Mizera

Radosław Mizera
Mieszkańcy Radomia oddali hołd pracownikom Fabryki Broni zamordowanym przez hitlerowskich okupantów. Uroczystości zostały zorganizowane przez Radę Pracowników i Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność”, Fabrykę Broni. Szef zakładowej Solidarności Zbigniew Cebula:
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Wydarzenia na terenie Fabryki Broni upamiętniają dwa pomniki. W roku 1958 stanął obelisk z orłem zrywającym kajdany. W 1981r. staraniem radomskiej Solidarności i pracowników Fabryki Broni na miejscu kaźni odsłonięty został krzyż na tle dwóch ścian i znaku Polski Walczącej. Jednym z inicjatorów powstania tego drugiego monumentu jest Stanisław Walczak:
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
W październiku 1942 roku Radom przeżył chwile grozy związane z terrorem hitlerowskim. Po wymianie ognia na stacji kolejowej w Rożkach między żołnierzami Armii Krajowej a patrolem niemieckiej żandarmerii Niemcy odkryli, że pracownicy radomskiej Fabryki Broni potajemnie produkują pistolety VIS i zaopatrują podziemie zbrojne. W akcie represji Niemcy dokonali publicznych egzekucji przy ul. Kieleckiej, przy ul. Warszawskiej i na terenie Fabryki Broni oraz w Rożkach, mordując łącznie 50 osób. 14 października 1942 roku na oczach załogi oraz mieszkańców Radomia Niemcy powiesili na terenie Fabryki Broni 15 osób, w tym 14 jej pracowników i jednego studenta. Szersza relacja w magazynie Zawsze w Rytmie Wydarzeń, 15 października, po godzinie 16.00.
CZYTAJ DALEJ
Podpisanie umowy na dostawę karabinków MSBS GROT A3
24 czerwca 2026, 15:19
Ojciec wspierający i uczestniczący
24 czerwca 2026, 06:44
Wakacje w Arce!
23 czerwca 2026, 10:38
Prawda
22 czerwca 2026, 09:26
Z Europą za pan brat
03 czerwca 2026, 22:30
Bezpieczne wakacje przedszkolaków!
15 czerwca 2026, 13:36
Uważajmy na jeże!
11 czerwca 2026, 10:57
„Bo tętni w nas dobro"
11 czerwca 2026, 00:08
Żłobek przy ulicy Piastowskiej w Radomiu oficjalnie otwarty!
02 czerwca 2026, 09:41
Światowy Dzień SM - pomarańczowy 30 maja!
29 maj 2026, 12:35
Katarzyna Cielecka z nagrodą im. Marii Kelles-Krauz
29 maj 2026, 07:28
Badamy nie tylko mamy!
26 maj 2026, 16:04
NAJNOWSZE
1
Ostatni dzwonek w Kraśnicy
2
Diecezja radomska pomoże poszkodowanym w wyniku...
3
Kwadrans dla Pasterza (26 czerwca 2026)
4
Upały szkodzą uprawom
5
Radom oddał hołd bohaterom Czerwca '76
6
Diabetycy będą pielgrzymować
7
Kapsuła Czasu wmurowana w centrum Radomia!
8
Jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy



