RADOM
Przystanek - Stacja Muzeum
Otwiera się nowy etap w historii Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Nowa nazwa – Stacja Muzeum. Nowa lokalizacja – Szczęśliwice. W ciągu kilku lat placówka stanie się jedną z najnowocześniejszych w kraju. Instytucja ma mieć edukacyjny i multimedialny charakter oraz być miejscem, w którym wolny czas będą chętnie spędzać całe rodziny. Obok funkcji kulturalnych i edukacyjnych zaplanowano również utworzenie miejsc do uprawiania sportów i rekreacji. Dziś umowę w sprawie współpracy przy tworzeniu placówki podpisali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członek zarządu PKP S.A. Jarosław Bator.
Podpisana dziś umowa otwiera zupełnie nowy rozdział w historii muzeum. Władze województwa mazowieckiego i PKP postanowiły połączyć siły i razem zbudować nową placówkę, w czym pomóc mają fundusze unijne. Nowa instytucja w przyszłości ma być prowadzona przez obu sygnatariuszy. Wśród zbiorów Stacji Muzeum znajdą się eksponaty Muzeum Kolejnictwa, a także te przekazane przez PKP i m.st. Warszawę oraz ewentualnych przyszłych partnerów.
– Nasze muzeum rozpoczyna dziś nowy etap w swojej bogatej kilkudziesięcioletniej historii. Nowa lokalizacja to niewątpliwie wyzwanie, ale jestem też przekonany, – że to nowa jakość. Tym projektem wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom współczesnego turysty, dla którego równie ważne jest poznawanie historii, jak i ciekawe i aktywne spędzanie czasu – powiedział marszałek Adam Struzik
– Sprawa Muzeum Kolejnictwa, ze względu na tematykę, jest nam szczególnie bliska. Dlatego od początku wspieramy pomysł utworzenia nowej placówki – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. – Ten projekt doskonale łączy jeden z głównych celów działalności spółki – rewitalizację terenów kolejowych – z jej dotychczasowym wsparciem dla wielu inicjatyw kulturalnych – dodaje.
Obiekt powstanie przy wsparciu finansowym organizatorów oraz funduszy europejskich, pozyskanych w ramach nowej perspektywy finansowej. Szacowana wartość projektu wynosi około 180 mln zł.
Stacja Muzeum ma w przyszłości stać się miejscem, gdzie mieszkańcy stolicy i regionu a także turyści będą mogli nie tylko poszerzać swoją wiedzę na temat historii kolejnictwa, ale też aktywnie spędzać czas.