RADOM
Odeszli do wieczności. Wspominamy radomian, którzy zmarli w ostatnich miesiącach
Żyli wśród nas, pracowali, angażowali się dla dobra Radomia i jego mieszkańców. Byli kapłanami, nauczycielami, sportowcami, ludźmi kultury. Wspominamy ich nazwiska 2 listopada w Dniu Zadusznym.
Ks. prał. Edward Poniewierski
Urodził się w 1953 roku, święcenia kapłańskie przyjął w roku 1978. Ukończył na KUL-u studia z zakresu teologii moralnej i został ojcem duchownym alumnów seminariów w Sandomierzu i w Radomiu. W 1991 roku został kanonikiem honorowym kapituły konkatedralnej diecezji radomskiej. Przez kilka lat pełnił posługę ojca duchownego kleru i diecezjalnego dyrektora Unii Apostolskiej Kapłanów. W 1996 roku mianowano go proboszczem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Radomiu, a trzy lata później został kanclerzem kurii i sprawował tę funkcję do 2002 roku, kiedy powierzono mu obowiązki proboszcza parafii konkatedralnej i Dziekana Dekanatu Radom Centrum, a potem znów kanclerza kurii.
W 2004 roku otrzymał godność prałata i Kapelana Honorowego papieża Jana Pawła II. Od 2018 roku był postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Romana Kotlarza. Był członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, kapelanem Klubu Inteligencji Katolickiej, przyczynił się do utworzenia Muzeum Katedralnego. W 2017 roku przyznano mu nagrodę św. Kazimierza za osiągnięcia w upowszechnianiu dóbr kultury i popularyzację historii Radomia. Był autorem wielu opracowań z tego zakresu. Zmarł po ciężkiej chorobie w wyniku powikłań spowodowanych koronawirusem mając 68 lat. Pochowany jest w grobowcu proboszczów katedralnych na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
Ks. kan. Stanisaw Suwała
Urodził się w 1935 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 roku, po studiach na KUL-u uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Pełnił posługę kapłańską jako wikary w Staszowie i Końskich oraz jako proboszcz w Świerżach Górnych i aż do emerytury w 2011 roku w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Był także pracownikiem Kurii Diecezjalnej i Sądu Biskupiego w Sandomierzu, gdzie pełnił także funkcję rektora kościoła Św. Ducha i dyrektora Domu Rekolekcyjnego. Był spowiednikiem alumnów, referentem ds. młodzieży, oficjałem Sądu Biskupiego w Radomiu. Po przejściu na emeryturę pozostał w Parafii NSJ jako rezydent. Zmarł mając prawie 86 lat.
ks. prał Grzegorz Senderski
Urodził się w 1952 roku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu, święcenia kapłańskie przyjął w 1975 roku. Posługiwał jako wikary i proboszcz w kilku parafiach. Miał studia specjalistyczne z zakresu homiletyki na KUL-u. W 1984 roku zdobył tytuł doktora, wykładał w seminarium, do 2010 roku był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Radomskiej, a od 2011 – dziekanem dekanatu Radom Zachód. Zainicjował budowę pomnika św. Kazimierza, patrona Radomia i Polski. Zmarł mając 69 lat, po zarażeniu koronawirusem. Pochowany jest w Opocznie, skąd pochodził.
Ks. Henryk Żuchowski
Urodził się w 1932 roku w Janiszewie. Świecenia kapłańskie przyjął w 1956 roku. Pracował w parafiach w Odechowie, Błotnicy, Słupi, Siennie, Iwaniskach, Radoszycach i Klwowie. W latach 1995 – 2005 pełnił posługę kapłańską na Białorusi. W 2005 roku zamieszkał w Domu Księży Seniorów w Radomiu. Zmarł mając 89 lat, pochowany jest na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
Ks. Antoni Czulak
Urodził się w 1933 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1959 roku. Przez większą część życia był związany z diecezją radomską, pełniąc od 1968 do 1984 roku funkcję proboszcza pallotyńskiej parafii św. Józefa Oblubieńca na Młodzianowie. Dzięki jego staraniom parafia otrzymała pozwolenie na budowę nowego kościoła. Po kilkuletniej posłudze w Ożarowie powrócił do swojej parafii i ponownie był tam proboszczem do 2005 roku. W ostatnich latach jako duszpasterz senior prowadził nabożeństwa fatimskie dla chorych, starszych i cierpiących. Zmarł mając 88 lat, pochowany w kwaterze pallotyńskiej na cmentarzu komunalnym na Firleju.
Ks. Jan Kruk
Urodził się w 1935 roku. Pełnił posługę wikarego w parafiach Krynkach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej, Wierzbicy i Radomiu, a jako proboszcz pracował w Policznie i Żarnowie. Był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Św. Kazimierza w Radomiu. W latach 60. wspierał opozycję antykomunistyczną, za co był więziony. Zmarł mając 86 lat.
Ks. Czesław Brudek
Urodził się 14 lipca 1943 roku w Bogorii (powiat staszowski). Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1967 roku w Sandomierzu. Pracował jako wikariusz w parafiach: Bałtów, Klwów, Skaryszew, Krynki, Szewna, Przedbórz, Szydłowiec, Koprzywnica, Pionki świętej Barbary, Opatów. Jako proboszcz pracował w parafiach: Słupia Nadbrzeżna, Kowalków i Boże. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Radomiu. Miał 78 lat.
Danuta Orzechowska
Dama Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Była komandorem z Gwiazdą Zakonu. Godność otrzymała w 2017 roku i była jedną z pierwszych kobiet na świecie z tym tytułem. Danuta Orzechowska urodziła się w 1953 roku. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie a następnie Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Była pracownikiem naukowym na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Od 2004 roku była członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Inwestytura odbyła się wówczas w radomskiej katedrze. Pełniła też funkcję skarbnika polskiego zwierzchnictwa OESSH. Była współzałożycielką Radomskiego Stowarzyszenia Pokoleń oraz członkiem Ruchu Światło-Życie.
Jerzy Stępkowski
Urodził się w 1953 roku we Włocławku. Po ukończeniu PWST w Warszawie pracował jako aktor w kilku teatrach (w Radomiu w latach 1980-91), był także nauczycielem dykcji, recytacji i zadań aktorskich w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu w klasach o profilu wokalnym. Zajmował się też reżyserią i inscenizacją spektakli teatralnych i widowisk, terapią zajęciową, adaptacjami dzieł literackich i recenzjami dla mediów. Pracował jako animator kultury w różnych placówkach kulturalnych. Zmarł mając 68 lat.
Wieslaw Kobyłka
Urodził się w 1948 roku. Był uczestnikiem pamiętnych wydarzeń radomskiego robotniczego protestu w czerwcu 1976 roku. Był wyjątkowo boleśnie represjonowany przez komunistyczne władze Polski, otrzymał jeden z wyższych wyroków – 7 lat więzienia. Po wyjściu na wolność współtworzył niezależne związki zawodowe w Zakładach Mięsnych, gdzie pracował, działał w Solidarności Podziemnej. W stanie wojennym został internowany. Za swą działalność otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Oficerski Polonia Restituta. Zmarł po krótkiej chorobie mając 72 lata. Pochowany jest na cmentarzu na Firleju.
Krzysztof Gniadek
Urodził się w 1958 roku. Był wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Radomski Czerwiec`76, aktywnym uczestnikiem wielu wydarzeń, w tym robotniczych protestów, za co został skazany na 10 lat więzienia. Wyszedł po roku poddawania go tzw. „ścieżce zdrowia” – przepuszczania przez szpaler bijących zomowców. Był jednym z bohaterów filmu dokumentalnego pt. „Jesteśmy historią” nakręconego w 2016 roku. Zmarł mając 62 lata.
Zbigniew Ciesielski
Urodził się w 1960 roku. Był znanym społecznikiem, działał głównie na rzecz osób bezdomnych. Zainicjował spotkania wigilijne i śniadania wielkanocne dla samotnych mieszkańców Radomia. Zorganizował pierwsze na Mazowszu i drugie w Polsce sklepy socjalne, założył i był prezesem Fundacji „Droga życia”. Jego wolontariusze w czasie pandemii odwiedzali osoby samotne, wykonywali zakupy, udzielali pomocy. Zmarł w wieku 60 lat.
Konrad Siciarz
Urodził się w 1990 roku. Był policjantem w stopniu aspiranta, pracował w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu w pionie prewencji jako instruktor taktyk technik interwencji oraz wyszkolenia strzeleckiego. Uprawiał czynnie zapasy, organizował zawody i pokazy. Zmarł w wieku 31 lat.
Radosław Sadalski
21 lat służył w policji, ostatnio w stopniu młodszego inspektora, pełnił funkcję naczelnika Wydziału Łączności i Informatyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Zmarł w wieku 51 lat.
Czesław Gąsiorowski
Urodził się w 1956 roku. Był wieloletnim pracownikiem Urzędu Miejskiego w Radomiu, współtwórcą programu i założycielem Stowarzyszenia „Bezpieczne Miasto”. Pracował w Wydziale Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony. Pełnił funkcję kierownika Referatu Ochrony i Monitoringu Miasta. W latach 1979-2002 pracował w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu na stanowisku Komendanta Miejskiego Policji. Zmarł w wieku 65 lat.
Maria Mączka
Urodziła się w 1932 roku. Po ukończeniu studiów na wydziale filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła pracę w Liceum im. Jana Kochanowskiego gdzie uczyła przez 15 lat, następnie aż do emerytury prowadziła zajęcia ze studentami w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej. W latach 70. i 80. stworzyła prekursorską małą szkołę językową, gdzie uczniowie poznawali język angielski w 4-5-osobowych grupach. Wielu z nich poszło w ślady swojej ukochanej nauczycielki. Zmarła w wieku 89 lat.
Bożena Marszalek-Wordingham
Urodziła się w 1967 roku. Była absolwentką Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu, a po ukończeniu studiów została wicedyrektorką tej szkoły i nauczycielką matematyki. Zmarła w wieku 54 lata.
Zbigniew Wieczorek
Urodził się w 1957 roku. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od ponad 30 lat był nauczycielem języka polskiego i wiedzy o kulturze w Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, wychowawcą wielu olimpijczyków, współorganizatorem Radomskiego Festiwalu Filozofii „OKNA” i spotkań z kulturą żydowską. Za swą działalność był wielokrotnie nagradzany. Zmarł w wieku 64 lat.
Ewa Dutczak
Twórczyni pierwszych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Radomiu funkcjonujących przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja” zmarła 30 października. Dr Ewy Dutczak była twórczynią pierwszych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Radomiu przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja”. Przez wiele lat była ich kierowniczką. Pracowała jako nauczyciel akademicki, wychowała wiele pokoleń studentów, była specjalistką z zakresu pedagogiki specjalnej.
Adam Wasilewski
Urodził się w 1946 roku. Po ukończeniu studiów na UMCS-ie był nauczycielem języka polskiego i wieloletnim dyrektorem VI Liceum im. Jana Kochanowskiego. Często występował na uroczystościach patriotycznych wcielając się w postacie marszałka Józefa Piłsudskiego lub generała Józefa Hallera. Był laureatem wielu nagród, otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi i Medal Komisji Edukacji Narodowej. Z zamiłowania był regionalistą, znawcą historii, wychowawcą wielu pokoleń uczniów, w tym olimpijczyków. Zaangażowany był w ruch Towarzystw Szkół Twórczych, w organizowanie rajdów i marszów wolności oraz wielu wydarzeń życia kulturalnego Radomia. Zmarł mając 75 lat.
Jan Zakrzewski
Urodził się w 1937 roku w Jędrzejowie. Był absolwentem filologii polskiej WSP w Krakowie. Od 1962 roku pracował w Liceum im. T. Chałubińskiego, gdzie w 1970 roku objął funkcję dyrektora i sprawował ją do 1976 roku, a potem ponownie w latach 1981 – 1990 aż do emerytury. Był odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, laureatem nagrody II stopnia Ministra Oświaty i Wychowania. Zmarł mając 84 lata.
Henryk Pargieła
Urodził się w 1941 roku. Był absolwentem Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Jako magister inżynier leśnik pracował m.in. w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Radomiu, był nadleśniczym w kilku nadleśnictwach oraz dyrektorem Radomskiej Dyrekcji Lasów Państwowych. Przyczynił się do odzyskania w 1990 roku siedziby Dyrekcji przy ul. obecnie 25 Czerwca. Po przejściu na emeryturę pełnił funkcję przewodniczącego Ruchu Obrony Lasów Polskich oraz dyrektora-seniora Polskiego Związku Leśników w Radomiu. Od wielu lat aktywnie działał na rzecz upamiętnienia mieszkańców kilkunastu wsi wysiedlonych w latach 50. Zmarł nagle podczas pielgrzymki leśników do sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej. Miał 80 lat.
Stefan Rosiński
Urodził się w 1941 roku w Łucku. Był doktorem etnologii, muzealnikiem, twórcą koncepcji i pierwszym dyrektorem Muzeum Wsi Radomskiej. Pracował także w dziale etnograficznym Muzeum Okręgowego w Radomiu, potem w Urzędzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wykładał etnografię i problemy skansenowskie na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Ludowym w Turnie. Projektował założenia etnograficzne dla muzeów w Kozienicach i Przysusze. W latach 2002 – 2007 był dyrektorem Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. Od 2008 roku pracował w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł mając 80 lat.
Jerzy Madejski
Urodził się w 1942 roku w Radomiu. Był absolwentem liceum im. Tytusa Chałubińskiego i Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Przez wiele lat pracował w radomskich mediach, był także wykładowcą i autorem kilkudziesięciu publikacji – artykułów i książek, m.in. monografii Iłży. Był także zamiłowanym fotografem i uczestnikiem wypraw wysokogórskich, organizatorem wielu wystaw fotograficznych. Założył w Radomiu Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Austriackiej. Zmarł mając 78 lat.
Magdalena Bieńkowska
Urodziła się w 1946 roku. Pracowała jako pedagog szkolny w szkole podstawowej, potem gimnazjum nr 2 w Radomiu. Miała stopień harcmistrzyni, założyła i prowadziła młodzieżowy zespół piosenki żeglarskiej Bra-De-Li, który pod jej kierunkiem zdobył wiele nagród w konkursach muzycznych. W 1999 roku została laureatką Radomskiej Nagrody Kulturalnej. Od 2000 roku była prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerskiego klubu Bra-De-Li. Była inicjatorką i dyrektorem Ogólnopolskich Spotkań z Piosenka Żeglarską „Rafa” – jednego z najstarszych festiwali szantowych, członkiem PTTK od 1965 roku i wieloletnim członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zmarła mając 74 lata.
Alina Zarzyka
Urodziła się w 1972 roku w Radomiu. Ukończyła Liceum Medyczne, a następnie Akademię Medyczną w Lublinie, uzyskując tytuł magistra pielęgniarstwa i nauk o zdrowiu. Pracowała w ZOZ – Przychodniach Radomskich oraz na oddziale neurologii, SOR-ze i w Poradni Kardiologicznej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Dała się poznać jako fachowa, ofiarna pielęgniarka niosąca pomoc cierpiącym pacjentom. Kochała zwierzęta, jej pasją było również wspomaganie Radomskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt – organizowała dla nich zbiórki żywności. Od 2017 roku zmagała się z ciężką chorobą. Odeszła na wieczny dyżur mając 48 lat.
Genowefa Podgajniak
Urodziła się w 1928 roku. Po ukończeniu w 1955 roku studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim przyjechała do Radomia, gdzie przez kilkadziesiąt lat aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta i regionu radomskiego. Została kierownikiem Powiatowej – a potem wicedyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Aż do odejścia na emeryturę w 1990 roku organizowała punkty biblioteczne w terenie, prowadziła działalność instruktażową i propagowała czytelnictwo. Aktywnie uczestniczyła w pracach Towarzystwa Teatralnego, Stowarzyszenia Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego „Renesans” oraz w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Była autorką wielu publikacji dotyczących regionu radomskiego, artykułów, biogramów i wspomnień. Za swą działalność została uhonorowana wieloma odznaczeniami państwowymi, branżowymi i regionalnymi. Zmarła mając 93 lata.
Jerzy Sekulski
Urodził się w 1941 roku w Elblągu. Prace w Radomiu rozpoczął w 1984 roku jako kierownik Filii Zbiorów Specjalnych w ówczesnej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Pracował również dla Instytutu Technologii Eksploatacji. W 1990 roku został zastępcą dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i na tym stanowisku pozostał aż do emerytury w 2008 roku. W latach 1996 – 2008 był redaktorem naczelnym kwartalnika „Bibliotekarz Radomski”, członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Radomskiego Towarzystwa Naukowego i Stowarzyszenia „Renesans”. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Radomia za utworzenie „Encyklopedii Radomia”. Zmarł mając 81 lat.
Karol Jabłoński
Był niezwykle utalentowanym scenografem, artystą malarzem. Od wielu lat pracował w radomskim teatrze, tworząc imponujące oprawy plastyczne spektakli. Wcześniej był scenografem w teatrze w Częstochowie, był także autorem scenografii dla teatru telewizji.
Leszek Kwiatkowski
Urodził w 1949 roku. Był artystą plastykiem, malarzem, nauczycielem i wychowawcą, organizatorem i uczestnikiem wielu wystaw. W latach 1977-88 był członkiem radomskiej grupy M-5. Uczył rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, pracował także w Klubie EMPiK, gdzie założył galerię sztuki. Od 2003 roku do emerytury pracował w Łaźni – Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii. Był laureatem wielu nagród, jego prace są w zbiorach muzealnych i prywatnych. Zmarł mając 72 lata.
Edward Kruk
Urodził się w 1932 roku. Ukończył Studium Form Fotograficznych w Warszawie z tytułem Instruktora Fotografii kategorii 5. Fotografowaniem zajmował się od 1959 roku, należał do Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, pełniąc w nim różne funkcje. Był autorem i współautorem wielu wystaw i konkursów, pomysłodawcą, organizatorem i redaktorem „Internetowej Galerii Zaproszonych” oraz cyklicznego konkursu „Radomskie Małe Formaty”. Zajmował się dawnymi technikami szlachetnymi: fotografią bromową i gumą, ale także przetwarzaniem cyfrowym. Był członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, a w 2005 roku został członkiem Zarządu KF RP w Warszawie. Był wielokrotnie nagradzany za swą działalność, m.in. otrzymał złoty medal „Za zasługi dla fotografii polskiej”. Zmarł mając 89 lat.
Ryszard Pastuszka
W latach 60. i 70. był piłkarzem Broni Radom. Od 2011 do2016 roku był członkiem Komisji Rewizyjnej przy klubie. Każdego roku uczestniczył w towarzyskich rozgrywkach piłkarskich oldboy`ów. Zmarł mając 73 lata.
Andrzej Wilkowski
Był kierownikiem technicznym pierwszej drużyny sekcji piłkarskiej klubu sportowego Radomiak. Zmarł mając 70 lat. Pochowany jest na cmentarzu na Firleju.
Rafał Dąbrowski
Stracił przytomność tuż przed metą Półmaratonu Radomskiego Czerwca'76 na stadionie miejskim przy ulicy Narutowicza. Udzielał się w Stowarzyszeniu Biegiem Radom. Był sportowcem często spotykanym na różnych imprezach biegowych w Radomiu, regionie czy kraju. Był prawdziwym pasjonatem biegania. Miał 49 lat.