RADOM
Nowa inicjatywa wydawnicza członków Radomskiego Towarzystwa Naukowego
Radomskie Towarzystwo Naukowe od lat konsekwentnie działa na rzecz wzmocnienia potencjału Radomia jako ośrodka naukowego. Najnowsza inicjatywa RTN odnajduje się właśnie w tym obszarze. Członkowie RTN uprawiający nauki techniczne o matematyczno-przyrodnicze podjęli decyzję o zainicjowaniu prac zmierzających do uruchomienia pod skrzydłami Towarzystwa nowego, międzynarodowego i multidyscyplinarnego periodyku naukowego o całkowicie wolnym dostępie (tzw Full Open Access) zarówno dla Autorów jak i Czytelników. Zamierzeniem jest stworzenie wydawnictwa, które będzie indeksowane przez międzynarodowe bazy referujące, takiej jak Scopus czy Web of Science oraz pozyska w przyszłość indeks Impact Factor (IF). Nie jest dla nikogo tajemnicą, że tego rodzaju wydawnictwa firmują zasadniczo instytucje o ugruntowanej pozycji naukowe. Fakt zatem, że periodyk afiliowany byłby w Radomiu niewątpliwie podniesie rangę miasta jako ośrodka naukowego.
Tytuł periodyku nawiązuje do motta pierwszego Radomskiego Towarzystwa Naukowego założonego w 1825r i brzmi: Scientiae Radices czyli „korzenie wiedzy”. Proces rejestracji tytułu już trwa. Zdecydowano, że redaktorem naczelnym nowego wydawnictwa będzie prof. Radomir Jasiński, pracownik Politechniki Krakowskiej a zarazem członek RTN. Chęć pracy w radzie naukowo-wydawniczej periodyku zadeklarowało już spore grono wybitnych uczonych z całego oświata, m.in. Chile, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Ukrainy, USA i innych, oraz polskich jednostek naukowo-badawczych jak m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Krakowska, Medyczny Uniwersytet w Lublinie, Uniwersytet Humanistyczno-Technologiczny w Radomiu czy Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej.
Grupa inicjatywna RTN działająca na rzecz uruchomienia periodyku dysponuje pewnymi, ale niestety dość ograniczonymi środkami na uruchomienie przedsięwzięcia. Toczą się rozmowy w sprawie finansowego wsparcia inicjatywy, ale niezależnie od tego Zarząd RTN zachęca gorąco Radomian do włączenia się – choćby symbolicznego – ten proces za pomocą internetowej zbiórki, dostępnej pod adresem: https://zrzutka.pl/x6gwfx
Na zdjęciu: Redaktor naczelny Scientiae Radices, prof. Radomir Jasiński, oraz jeden z Edytorów, prof. Luis Domingo – jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów z zakresu stosowane chemii kwantowej.