Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Boże Narodzenie
Dziś jest: Środa, 25 grudnia 2024

RADOM

Dla ochrony zdrowia lub życia, noś odblaski

czwartek, 25 grudnia 2014 11:35 / Autor: Radosław Mizera
Dla ochrony zdrowia lub życia, noś odblaski
Radosław Mizera

Opady deszczu, ruch na drodze i szybko zapadający zmrok - to czynniki bardzo zwiększające zagrożenie, zwłaszcza dla pieszych. 

W środę w powiecie radomskim, w miejscowości Oblas, 44-latek kierujący mercedesem najechał na pieszego, który leżał z rowerem na jezdni. 39-letni mężczyzna trafił do szpitala. Do kolejnego wypadku doszło w Radomiu ok. godziny 17 na ulicy Wierzbickiej. Na przejściu dla pieszych osobowy volkswagen potrącił 58-letnia kobietę. W tym samym czasie na ulicy Niedziałkowskiego renault najechał na 63-letniego mężczyznę. Następnie na ulicy odlewniczej 22-latek kierujący toyotą potrącił 28-latkę, która szła środkiem jezdni.

Policjanci wciąż prowadzą kampanie, której głównym celem jest promowanie używania elementów odblaskowych. Niestety, niewiele osób jeszcze ich używa, zwłaszcza pieszych, mimo że prawo nakłada na nich obowiązek używania odblasków w pewnych warunkach. - Opisane powyżej zdarzenia są jaskrawym przykładem, jak ważna jest widoczność na drodze. Po zmroku, podczas opadów atmosferycznych, gdy szyby pojazdu są zaparowane, a pieszy ubrany na ciemno, kierujący pojazdem jest praktycznie bez szans na to, by osobę na drodze zobaczyć. Nie ma znaczenia, czy jest to pobocze, jezdnia czy przejście dla pieszych, zresztą, kilka powyższych wypadków miało miejsce na przejściach dla pieszych - opowiada Andrzej Lewicki z mazowieckiej policji.
Założenie odblasku może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie. Kierujący pojazdem zyskuje wówczas możliwość zauważenia przeszkody na drodze, jaką jest pieszy i czas na możliwość reakcji. - Tu najważniejsze jest postępowanie samych pieszych, którzy muszą uświadomić sobie, że to właśnie oni są w największym stopniu odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo na drodze. Od tego, w jaki sposób będą się po niej poruszać, czy wykażą się rozsądkiem wkraczając na przejście dla pieszych oraz czy będą widoczni - powiedział Andrzej Lewicki.
Prawo nakłada obowiązek używania „odblasków” poza terenem zabudowanym, ale pamiętajmy, że do większości wypadków dochodzi właśnie w terenie zabudowanym. Tam właśnie jest wiele dróg i ulic o słabym oświetleniu lub zupełnie go pozbawionych. Często brakuje chodników a nawet poboczy i piesi zmuszeni są do poruszania się jezdnią. Tam właśnie warto być widocznym, zadbać o siebie i założyć kamizelkę odblaskową, opaskę lub choćby niewielki odblask.
Pamiętajmy, że policjanci dbają o nasze bezpieczeństwo na drodze, prowadzą kampanie informacyjne i profilaktyczne, jednak bez udziału i zaangażowania wszystkich uczestników ruchu drogowego nie uda się poważnie ograniczyć ilości tragicznych wypadków.