Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Żyć pełnią życia...

piątek, 09 stycznia 2015 14:05 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Żyć pełnią życia...
Magdalena Gliszczyńska

Osoby niepełnosprawne mogą żyć pełnią życia i mogą odnieść sukces - o tym przekonywali dziś uczestnicy konferencji „Niepełnosprawni - Pełnosprawni”. Projekt realizowany jest na Wydziale Nauk Prawnych w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Wśród prelegentów był m.in. profesor pedagogiki Janusz Kirenko z UMCS w Lublinie, który od 40 lat porusza się na wózku inwalidzkim, wydał także tomiki poezji, maluje obrazy, a jego prace można było dziś oglądać w WSH. Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Radomia Radosław Witkowski. 

Zaproszonych gości i uczestników, głównie studentów, powitała rektor Uczelni doc. dr Elżbieta Kielska. - W naszej uczelni studiuje 100 osób niepełnosprawnych. Wychodzimy na przeciw ich potrzebom, cieszymy się że studenci pełnosprawni i niepełnosprawni wspólnie działają, wspierają się, podejmują działania pomocowe. W naszej uczelni prężnie działa wolontariat, biuro rektora do spraw osób niepełnosprawnych. W zeszłym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy ten projekt, w tym roku to już druga edycja – mówiła doc. dr Elżbieta Kielska.
Wykład na temat „Żyć pełnią – o codzienności i samorealizacji człowieka z niepełnosprawnością” wygłosił profesor Janusz Kirenko. - Takie konferencje są bardzo ważne, bo budują pomosty między osobami pełnosprawnymi a niepełnosprawnymi, chodzi o to, żeby więcej mówić o sobie i o swoich sprawach w sposób naturalny. Integracja sprawdzi się, jeśli będą spełnione dwie kwestie - informacja i kontakt, im więcej się spotykamy ze sobą, rozmawiamy, wymieniamy spostrzeżenia, tym te relacje są lepsze. Dzięki temu możemy też czegoś zawsze się od siebie nauczyć. Od osób niepełnosprawnych zwłaszcza intelektualnie, możemy uczyć się szczerości i autentyczności– podkreślał profesor Kirenko. Z kolei Zbyszek Szymański, który kilkanaście lat temu stracił wzrok w wypadku samochodowym mówił o „Drodze do sukcesu”. - Najważniejsze to otworzyć serce i zaakceptować sytuację, w której się znajdziemy. Ja skończyłem studia z masażu, z psychologii, właśnie po wypadku, ta sytuacja otworzyła mi drogę do sukcesu. Dziś bardzo dobrze sobie radzę. Ale pogodzenie się z niepełnosprawnością w moim przypadku to także odnalezienie Boga. Wiara daje mi siły, pomaga przetrwać wszelkie trudności – przekonywał Zbyszek Szymański.
Prezydenta Radomia reprezentowała wiceprezydent Anna Białkowska, odpowiedzialna za zdrowie w mieście. - Cieszę się, że takie spotkania są organizowane w naszym mieście. Ludzie niepełnosprawni i pełnosprawni muszą wiedzieć, jak ze sobą żyć, ale też jakie bariery mają do pokonania,  z czego mogą korzystać, z jakich programów, bo czasami o tym nie wiedzą, a miasto wspiera takie działania – mówiła wiceprezydent Białkowska. W ramach spotkania odbyło się też szkolenie na temat aktywnych metod pozyskiwania pracy przez osoby niepełnosprawne, zorganizowano także pokaz fitness, oraz odbyło się spotkanie z zawodnikami klubu sportowego WKS Czarni Radom.
Patronem medialnym wydarzenia było Radio Plus Radom.