Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Czwartek, 31 października 2024

RADOM

Kwesty na radomskich cmentarzach

piątek, 01 listopada 2013 13:22 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Tłumy radomian odwiedza groby swoich bliskich na cmentarzach: na najstarszym przy ulicy Limanowskiego, komunalnym na Firleju oraz prawosławnym na Warszawskiej. Znicze płoną płoną przy kwaterach wojskowych i pomnikach: Sybiraków, Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Katyńskim i Żołnierzy 1939. Z kolei na nekropolii przy Limanowskiego trwa trzydniowa kwesta na ratowanie cennych nagrobków.

Cmentarz przy ulicy Limanowskiego został założony w 1812 roku przy dawnym Trakcie Starokrakowskim. Zarówno pod względem historii, jak i walorów artystycznych nekropolia radomska zaliczana jest do cenniejszych i najstarszych zespołów cmentarnych w Polsce. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów, z czego 2,5 tys. to zabytki.

Już po raz osiemnasty Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego rozpoczął kwestę, z której dochód zostanie przeznaczony na renowację najstarszych nagrobków nekropolii. W tym roku najbardziej widać bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcyjne. Porucznik Paweł Łuk-Murawski, prezes Stowarzyszenia Szwadronu Ziemi Radomskiej razem z kolegami kwestuje na ratowanie zabytkowych nagrobków. - Jesteśmy pierwszy raz i mamy nadzieję, że będziemy już każdego roku wspomagali kwestę. Zainteresowanie naszą puszką jest spore, a to wszystko dzięki naszym mundurom. Jesteśmy tutaj, bowiem na tym cmentarzu pochowanych jest wielu żołnierzy z różnych epok walczących o wolność Polski - powiedział Paweł Łuk-Murawski.

Z kolei Ireneusz Piotr Kobrzycki reprezentuje Towarzystwo Husarskie. - Jesteśmy tu, aby ocalić od zapomnienia naszą historię. Takie nekropolie były świadkami wielu ważnych wydarzeń w historii naszego kraju - powiedział radomianin.

Sławomir Adamiec z Bractwa Kurkowego św. Sebastiana wyraził radość, że poprzez kwestę może ratować cenne nagrobki na ponad 200-letnim cmentarzu. - Warto podejmować ten wysiłek, bowiem widać efekt działań społeczników. Wiele nagrobków zostało już odnowionych. To jest dobro duchowe o które trzeba zabiegać - powiedział Adamiec.

Wśród kwestujących jest też prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. - Przed południem kwestowałem na cmentarzu ewangelickim na którym pochowanych zostało wiele znanych radomskich rodzin. Tam gdzie tylko mogę, tam jestem. W ubiegłym roku kwestowałem również na cmentarzu prawosławnym - powiedział prezydent Radomia.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu istnieje od 1995 r. Mottem działalności społeczników są słowa Jana Lubońskiego: "Pamięć o Zmarłych jest probierzem uczuć społecznych, a tam, gdzie groby porastają chwastem, tam i serca ludzkie chwast pokrywa". Komitet stawia sobie za najważniejszy cel rozbudzenie wśród społeczności miasta zrozumienia dla historycznych, kulturowych i artystycznych wartości, które tkwią w dawnych kamiennych i żeliwnych pomnikach nagrobnych.

Cmentarz katolicki położony przy ul. Limanowskiego jest najstarszym cmentarzem radomskim. W 2012 roku obchodził jubileusz 200-lecia swojego istnienia. Obecnie cmentarzem zarządza Parafia św. Wacława w Radomiu. Na cmentarzu znajduje się około 28,5 tys. grobów. Są tutaj pochowani m.in. malarz batalista Józef Brandt i doktor Ludwik Przybyłko uznawany za twórcę polskiej szkoły kardiochirurgii.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.