Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

RADOM

Jest jeszcze sporo do zrobienia

czwartek, 25 stycznia 2024 10:47 / Autor: Elżbieta Warchoł
Jest jeszcze sporo do zrobienia
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Opublikowany został Indeks Zdrowych Miast 2023. Na 66 ocenionych miast Radom zajął 44 miejsce. Wśród 10 najzdrowszych miast znalazły się: Warszawa, Bielsko-Biała, Poznań, Gdynia, Sopot, Świnoujście, Rybnik, Gdańsk, Szczecin i Kalisz.

Indeks Zdrowych Miast 2023 wyłonił liderów najlepiej dbających o zdrowie swoich mieszkańców. W czołówce kategorii ZDROWIE znalazły się Warszawa, Bielsko-Biała i Poznań. Stolica jednocześnie utrzymała zeszłoroczne pierwsze miejsce w rankingu głównym. W ocenie zdrowia polskich miast brane pod uwagę były dwa wskaźniki – łączna liczba programów polityki zdrowotnej oraz działań realizowanych w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia na terenie miasta na prawie powiatu oraz średni koszt realizacji programów i zadań w przeliczeniu na ludność danego miasta na prawach powiatu - czytamy w raporcie.

Radom w rankingu za 2023 rok zajął 44 miejsce i otrzymał 32, 0 pkt. To poprawa w porównaniu z pierwszą edycją rankingu z 2022 roku, kiedy Radom zajął 47 miejsce i zdobył 26, 0 pkt.  Przed nami są: Warszawa, Bielsko - Biała, Sopot, Poznań, Gdynia, Białystok, Tychy czy Olsztyn. Za nami w rankingu znajdują się: Słupsk, Elblag, Siedlce, Kielce czy Chełm, Zabrze i Częstochowa.

Indeks Zdrowych Miast został stworzony przez Grupę LUX MED we współpracy z ekspertami ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Publikacja jest zbiorem informacji o działaniach i inwestycjach 66 miast na prawach powiatu, dzięki którym mogą one weryfikować swoje podejście do tworzenia warunków dla jakości życia i zdrowia oraz zrównoważonych przestrzeni miejskich.

Miasta zostały przeanalizowane w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń, a wyniki danej kategorii były weryfikowane na podstawie wyszczególnionych przez ekspertów wskaźników. Jest to inicjatywa długoterminowa. Raport Indeks Zdrowych Miast dostępny jest na: https://www.luxmed.pl/o-nas/dzialania-spoleczne/indeks-zdrowych-miast