RADOM
Studenci medycyny Uniwersytetu Radomskiego bardzo dobrze zdali egzamin końcowy
Studenci kierunku medycznego w Uniwersytecie Radomskim bardzo dobrze zaliczyli Lekarski Egzamin Końcowy. To sprawdzian, który finalnie ocenia umiejętności i kompetencje absolwentów studiów medycznych i ich przygotowanie do wykonania zawodu lekarza i lekarza dentysty.
Do Lekarskiego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej 2024 r. przystąpiło 106 studentów radomskiej uczelni. W ogólnopolskim zestawieniu osoby, które po raz pierwszy przystąpiły do egzaminu, poprawiły wynik uniwersytetu o osiem pozycji i uplasowali się na siódmym miejscu.
- Ze 106 zdających egzamin 104 absolwentów uzyskało pozytywny wynik. Średnia ze wszystkich uzyskanych punktów wyniosła 164,07 pkt. (średnia krajowa 163,47), co oznacza, że radomscy studenci okazali się lepsi od studentów z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetów Rzeszowskiego, Opolskiego czy Zielonogórskiego, jak również Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Studenci uzyskali też wysoki wynik maksymalny, bo aż 186 punktów - informuje Łukasz Nogaj, rzecznik UR. Jak zaznacza, biorąc pod uwagę tylko studentów zdających LEK po raz pierwszy ci z Radomia prześcignęli nawet Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy Warszawski Uniwersytet Medyczny.
W zeszłym roku studenci medycyny z Radomia zdali egzamin w 100 proc., ale było ich mniej, bo zaledwie 48 osób. Tym razem do egzaminu przystąpiło ponad dwa razy tyle adeptów medycyny.
Na wyniki radomskich studentów z pewnością wpłynęły zmiany, do jakich doszło na kierunku lekarskim w ciągu ostatniego roku. - Wzbogaciliśmy kadrę wysoko wykwalifikowanych pracowników i wciąż poprawiamy bazę kliniczną. Współpraca ze szpitalami radomskimi układa się znakomicie. Ponadto współpracujemy z podmiotami leczniczymi takimi jak: Świętokrzyskie Centrum Pediatrii w Kielcach oraz szpitalami w Kozienicach i Starachowicach – tłumaczy dr hab. inż. Emilia Klimaszewska, prof. UR, prodziekan wydziału nauk medycznych i nauk o zdrowiu:
W najbliższym czasie uczelnia przystąpi do budowy Centrum Symulacji Medycznej, która również powinna przyczynić się do jakości kształcenia na kierunku lekarskim. - Tam studenci będą odbywali zajęcia kliniczne w symulacyjnych salach: bloku operacyjnego, intensywnej terapii, szpitalnego oddziału ratunkowego, ginekologii i położnictwa z neonatologicznym nadzorem, badań klinicznych, endoskopii czy zespołu ratownictwa medycznego – wyjaśnia dr n. o zdr. Justyna Natora, prodziekan WNMiNoZ:
Lekarski Egzamin Końcowy jest przeprowadzany wśród studentów: po ukończeniu piątego roku studiów, w trakcie szóstego i po jego zakończeniu oraz w trakcie stażu i po stażu. Jego zaliczenie jest niezbędne, aby absolwent otrzymał dyplom i uzyskał pełne prawo wykonywania zawodu lekarza.