Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria Klementyna Annuarita Nengapeta, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 29 listopada 2024

RADOM

Stop "Janosikowe"- nominowane do nagrody

wtorek, 24 lutego 2015 10:28 / Autor: Elżbieta Warchoł
Stop "Janosikowe"- nominowane do nagrody
Elżbieta Warchoł

Inicjatywa STOP „Janosikowe” została zgłoszona przez marszałka województwa mazowieckiego do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP.

To wyróżnienie przyznawane za działania obywatelskie, które mogą stanowić wzory do naśladowania – wybitne, nowatorskie i efektywne.

Uważam, że ta inicjatywa była wzięta pod uwagę przez Trybunał Konstytucyjny, bo pokazywała, że mamy do czynienia nie tylko z problemem administracyjnym czy problemem z dziedziny finansów publicznych, ale również z problemem społecznym. Tego typu inicjatywy zasługują na uznanie – argumentuje nominację marszałek Adam Struzik.

Pełny opis działań STOP „Janosikowe” znajduje się na stronie:

http://www.prezydent.pl/download/gfx/prezydent/pl/witrynaobywatelska/3170/projekty/356/opis.pdf

W ostatnich latach marszałek Mazowsza intensywnie ubiegał się o zmiany w źle skonstruowanych przepisach dotyczących „janosikowego”. Podejmował te starania m.in. dlatego, że z roku na rok „janosikowe” coraz bardziej obciążało budżet województwa. Dodatkowym bodźcem było poparcie mieszkańców regionu. We współpracy z obywatelami, samorządami i władzami lokalnymi, stołeczny przedsiębiorca i społecznik Rafał Szczepański rozpoczął akcję STOP „Janosikowe”, która zaowocowała złożeniem w Sejmie obywatelskiego projektu nowelizacji tzw. ustawy janosikowej. Prace nad zmianą przepisów, których niekonstytucyjność orzekł Trybunał Konstytucyjny, trwają obecnie w parlamencie.

– Zmiany stały się możliwe dzięki zaangażowaniu i pracy bardzo wielu osób. Dobre rzeczy jest trudno zrealizować – trzeba dużo ludzi dobrej woli, by osiągnąć cel – opowiada Rafał Szczepański. – To warto robić, bo jednak działalność społeczna, angażująca obywateli jest niezbędna – i to nie tylko z powodu założonych celów, ale – powiem górnolotnie – z punktu istnienia naszego państwa. Tego typu nagrody pokazują, że warto się starać, że warto uczestniczyć, warto nakreślać ambitne cele i potem je realizować podsumował.

Jednym z efektów wspólnego działania samorządu województwa i komitetu STOP „Janosikowe” jest decyzja Sejmu o zmniejszeniu „janosikowego” dla Mazowsza o 200 mln zł w 2015 r.

STOP „Janosikowe” zostało zgłoszone w jednej z trzech kategorii – „Obywatelska Inicjatywa Lokalna”. Prawdopodobnie w maju poznamy laureatów.

(za: UM Mazowsza)