RADOM
Będzie można bezpłatnie zbadać wzrok
Samorząd województwa mazowieckiego organizuje dla dorosłych mieszkańców regionu radomskiego akcję bezpłatnych przesiewowych badań wzroku. Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Wystarczy przyjść w niedzielę, 6 października 2024 roku do delegatury urzędu marszałkowskiego przy ul. Kościuszki 5A w Radomiu.
Akcja bezpłatnych badań wzroku dla dorosłych mieszkańców Radomia i regionu odbędzie się w niedzielę, 6 października 2024 roku w Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego przy ul. Kościuszki 5A w Radomiu. Akcja potrwa od godz. 9 do 17.
Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Jednymi z najczęstszych chorób oczu są jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa oraz AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Regularne badania okulistyczne pozwalają wykryć te choroby na wczesnym etapie i dają dużą szansę na wyleczenie, a przynajmniej na powstrzymanie ich rozwoju na wczesnym etapie.
Zbyt długie kolejki. Jedną z głównych przyczyn pogarszania się wzroku Polaków jest zbyt późne wykrywanie chorób oczu wynikające ze słabego dostępu do specjalistów. Według danych NFZ z 2019 roku* województwo mazowieckie znalazło się w niechlubnej czołówce regionów pod względem czasu oczekiwania na wizytę w poradni okulistycznej. 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w pozostałych – tyle średnio w 2019 r. musieli czekać na wizytę mieszkańcy Mazowsza.
– Dostęp do okulistów jest utrudniony, nic więc dziwnego, że zainteresowanie naszą pilotażową akcją było ogromne. W badaniach, które odbyły się do tej pory, wzięło udział 930 osób. Kontynuujemy naszą akcję i zapraszamy na darmowe badania wzroku, tym razem w Radomiu – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Badania profilaktyczne. Jak pokazują mapy potrzeb zdrowotnych na lata 2022-2026, w województwie mazowieckim w 2022 roku choroby oka dotknęły blisko 88 tys. pacjentów, z czego 78 tys. było hospitalizowanych. Najczęściej występowały zaburzenia soczewki. W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w kategorii choroby oka i przydatków na Mazowszu udzielono 822 tys. świadczeń.
Do skorzystania z bezpłatnych badań zachęca radna województwa Magdalena Nowacka. – Przybywa pacjentów z chorobami wzroku. Zachęcam wszystkich mieszańców naszego regionu do skorzystania z bezpłatnych badań w delegaturze urzędu marszałkowskiego w Radomiu. Aby wziąć w nich udział, nie trzeba mieć skierowania od lekarza ani wcześniej się zapisywać.
Jak przygotować się do badań?
Wystarczy przyjść do delegatury urzędu marszałkowskiego w Radomiu przy ul. Kościuszki 5a. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą długopisu i okularów, jeśli są one potrzebne do wypełnienia druków. Badania są przeprowadzane w godzinach od 9 do 17.
– Niedziela, 6 października – tę datę trzeba zaznaczyć w kalendarzu. Będzie to doskonała okazja, aby skorzystać z bezpłatnej konsultacji i tym samym zadbać o swoje zdrowie. A pamiętajmy – profilaktyka to podstawa – dodaje radny województwa Piotr Papis.
Infolinia dla pacjentów. Z myślą o osobach zagrożonych utratą widzenia, szukających pomocy dla siebie lub bliskich została utworzona specjalna infolinia działająca w poniedziałki w godz. 16–21 i piątki w godz. 8–13. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 602 63 44 00. Za prowadzenie infolinii odpowiada partner projektu, Retina AMD Polska. Jest to stowarzyszenie, które od 25 lat upowszechnia wiedzę na temat schorzeń siatkówki i plamki żółtej – przyczynach chorób, ich przebiegu, możliwości leczenia i rehabilitacji.
Tylko w latach 2020-2023 samorząd województwa mazowieckiego przekazał ponad 33,5 mln zł oddziałom okulistycznym w mazowieckich szpitalach i placówkach zdrowotnych.
Partnerami programu są: Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Oddział Okulistyki UKSW w Warszawie i Stowarzyszenie Retina AMD Polska.