Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Nowatorska inwestycja świętokrzyskich lasów

poniedziałek, 15 maj 2017 12:10 / Autor: Jakub Szczechowski
Nowatorska inwestycja świętokrzyskich lasów
fot. P. Kosin/Nadleśnictwo Daleszyce
Jakub Szczechowski

 Jutro w Nadleśnictwie Daleszyce otwarte zostanie Gospodarstwo Nasienno - Szkółkarskie. To inwestycja roku w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

 

Leśnicy nazywają gospodarstwo szkółką kontenerową. - To największy na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu kompleks do produkcji szkółkarskiej i przechowywania nasion o zasięgu regionalnym. Wszyskie nadleśnictwa będą korzystały i z sadzonek i z możliwości przechowywania nasion. Będzie tu można przez lata przechowywać bezpiecznie co najmniej 20 ton żołędzi i 6 ton bukwi. Buki i dęby to gatunki liściaste, których leśnicy produkują coraz więcej - mówi rzecznik RDLP Edyta Nowicka.

Kompleks już działa. Na początku kwietnia wysiany był buk, następnie sosna zwyczajna, a z początkiem maja - dęby. - Praca idzie bardzo sprawnie, okazuje się, że jesteśmy w stanie przygotować nawet 500 kontenerów na godzinę. W każdym z nich znajduje się 53 tzw. cele o pojemności 300 ml, w które najpierw wsypywany jest substrat torfowy, następnie umieszczane jest nasionko, przykrywane perlitem i wstępnie nawadniane. Większość prac przy samym siewie jest zautomatyzowana, ręcznie uzupełniane są jedynie pojedyncze cele, w których siewnik nie umieścił nasion oraz uzupełniane są nasiona, substrat i perlit w podajnikach. Wysiew buka za pomocą linii siewnej jest rozwiązaniem nowatorskim, jest ona bowiem dedykowana raczej dla sosny – mówi szkółkarz Janusz Pacholec. Kontenery z nasionami przewożone są do foliowych namiotów. Tam nasiona wschodzą. Następnie wzrastają na otwartej przestrzeni. Jesienią odbiorą je poszczególne nadleśnictwa. W tym roku w szkółce wyprodukowanych będzie 1,5 mln sadzonek, a docelowo 3 mln sadzonek.