Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Arkadiusz, męczennik
Dziś jest: Niedziela, 12 stycznia 2025

REGION

Zatrzymaj się nad historią

środa, 11 października 2017 14:42 / Autor: Jakub Szczechowski
Zatrzymaj się nad historią
fot. ipn.gov.pl
Jakub Szczechowski

Lasy są świadkiem historii. Teraz będzie można uczyć się jej właśnie w lesie. W Puszczy Kozienickiej koło Augustowa otwarty został Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN.

 

Pomysłodawcami Przystanku byli prof. Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN i Lidia Wierzbicka ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W ich zamyśle ma to miejsce, gdzie młodzież będzie uczyła się historii i patriotyzmu, ale także praktycznych umiejętności. Młodzi lubią historię żywą, odwołującą się do obrazów. Chcą poczuć przekazywane treści. Dzięki nowej inicjatywie będą rzeczywiście mogli przekonać się, jak żyli polscy partyzanci w lasach. - Jest to przystanek poświęcony działalności Polskiego Państwa Podziemnego, zwłaszcza oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego już po II wojnie światowej. Ma to być centrum edukacyjne, w którym różne instytucje połączą swoje siły w celu wychowania patriotycznego, przekazywania wiedzy historycznej młodemu pokoleniu - mówi prof. Marek Wierzbicki.

Lidia Wierzbicka podkreśla, że Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN to miejsce, gdzie będzie można nauczyć się praktycznych umiejętności.

Przystanek nie jest formą już zakończoną. Są nowe pomysły np. zbudowanie bunkra partyzanckiego.

Otwarcie Przystanku Historia Centrum Edukacyjne IPN w Puszczy Kozienieckiej odbyło się w minioną sobotę. Uczestników już na wstępie powitała wystawa "Bić się do końca". Obejrzeli też rekonstrukcję "Las ich domem" w reżyserii Przemysława Bednarczyka. Było też ognisko harcerskie z gawędą. Zwieńczeniem były ciekawe warsztaty. W programie były: gra terenowa „Obława”, pokaz survivalowy, prezentacja udzielania pierwszej pomocy medycznej, kącik gier IPN.

zdjęcia radomskiej delegatury IPN