Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Radomianie modlili się za poległych powstańców warszawskich

Diecezja Radomska.

Radomianie modlili się za poległych powstańców warszawskich

01 sierpień 2019 / Tekst

W intencji poległych powstańców warszawskich modlili się radomianie podczas mszy świętej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Liturgii przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Homilię wygłosił ks. Edward Poniewierski, kanclerz kurii diecezjalnej. Wcześniej, bo o godzinie 17.00 – w godzinie „W” w Radomiu zawyły syreny.

W czasie mszy św. na ołtarzu znajdowały się relikwie błogosławionego ks. Józefa Stanka. Poniósł on śmierć męczeńską w czasie powstania warszawskiego. Został powieszony w sutannie, należącej do kleryka Edwarda Materskiego, późniejszego pierwszego ordynariusza radomskiego.

- To relikwie błogosławione kapłana. To jeden z kapelanów powstania warszawskiego, człowiek bliski biskupowi Edwardowi Materskiemu, który także uczestniczył w całym powstaniu. Cząstka ciała kapelana znajduje się w tym relikwiarzu. Ten ksiądz umierał powieszony przez Niemców, w nieco przydługiej sutannie. Potem okazało się, że ten strój duchowny pożyczył kapłanowi kleryk Materski - mówił ks. Edward Poniewierski.

Biskup Edward Materski w czasie powstania był na czwartym roku studiów seminaryjnych. Przed wybuchem powstania złożył przysięgę Armii Krajowej w kościele Zbawiciela. Przez pierwsze dni powstania budował barykady, a następnie pracował w duszpasterstwie powstańczym. Tam poznał późniejszego błogosławionego ks. Józefa Stanka – kapelana powstańców na Czerniakowie.

Przed liturgią członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu wzięli udział w modlitewnym apelu na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego. Zgromadzili się przy grobie biskupa Edwarda Materskiego, uczestnika powstania warszawskiego, zaprzysiężonego członka Armii Krajowej.

ARTYSTA TYGODNIA

Voyage, voyage

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY