Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: 26 maj 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Radomianie modlili się za poległych powstańców warszawskich

czwartek, 01 sierpnia 2019 18:58 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W intencji poległych powstańców warszawskich modlili się radomianie podczas mszy świętej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Liturgii przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Homilię wygłosił ks. Edward Poniewierski, kanclerz kurii diecezjalnej. Wcześniej, bo o godzinie 17.00 – w godzinie „W” w Radomiu zawyły syreny.

W czasie mszy św. na ołtarzu znajdowały się relikwie błogosławionego ks. Józefa Stanka. Poniósł on śmierć męczeńską w czasie powstania warszawskiego. Został powieszony w sutannie, należącej do kleryka Edwarda Materskiego, późniejszego pierwszego ordynariusza radomskiego.

- To relikwie błogosławione kapłana. To jeden z kapelanów powstania warszawskiego, człowiek bliski biskupowi Edwardowi Materskiemu, który także uczestniczył w całym powstaniu. Cząstka ciała kapelana znajduje się w tym relikwiarzu. Ten ksiądz umierał powieszony przez Niemców, w nieco przydługiej sutannie. Potem okazało się, że ten strój duchowny pożyczył kapłanowi kleryk Materski - mówił ks. Edward Poniewierski.

Biskup Edward Materski w czasie powstania był na czwartym roku studiów seminaryjnych. Przed wybuchem powstania złożył przysięgę Armii Krajowej w kościele Zbawiciela. Przez pierwsze dni powstania budował barykady, a następnie pracował w duszpasterstwie powstańczym. Tam poznał późniejszego błogosławionego ks. Józefa Stanka – kapelana powstańców na Czerniakowie.

Przed liturgią członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu wzięli udział w modlitewnym apelu na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego. Zgromadzili się przy grobie biskupa Edwarda Materskiego, uczestnika powstania warszawskiego, zaprzysiężonego członka Armii Krajowej.

Zapraszamy do nas: