Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Bolesława Lament, dziewica
Dziś jest: 29 stycznia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Seminarium stawia na ekologię

09 września 2019, 17:42 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J. Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Będzie oświetlenie ledowe, pompy ciepła i fotowoltaika. Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu podpisało dziś umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie inwestycji. 

Chodzi o zwiększenie efektywności energetycznej radomskiego seminarium i co za tym idzie oszczędności. - Umowa przewiduje montaż gruntowych pomp ciepła, druga rzecz to są instalacje fotowoltaiczne i trzecia to jest wymiana oświetlenia na ledowe - wyjaśnia dyrektor ekonomiczny Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. Rafał Widuliński.

- Dzięki takim programom osiągamy naprawdę spore ograniczenie, jeśli chodzi o zużycie paliw kopalnych. Tutaj mamy do czynienia również ze zmianą źródła, z zastosowaniem najlepszych możliwych odnawialnych źródeł energii, co daje nam oszczędności również na energii elektrycznej. To także poprawa efektywności energetycznej pod względem ciepła. Myślę, że w takich ofertach jak tutaj to przyniesie wymierne efekty. Dla nas - NFOŚiGW - najważniejszy jest efekt ekologiczny, czyli jak najmniejsza była do atmosfery emisja związków substancji i gazów cieplarnianych w wyniku produkcji energii czy ciepła - powiedział Artur Michalski, z-ca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Seminarium duchowne jest miejscem, gdzie słowa "ekologia", "środowisko" mają znacznie szerszy zasięg niż tylko to środowisko przyrodnicze, w którym jesteśmy. Stykając się właśnie z tym wszystkim, co służy poprawie ekologii, a termomodernizacja temu celowi służy, będzie nam łatwiej kształtować kapłanów, którzy będą przyczyniali się do jeszcze większej troski o szeroko rozumianą ekologię ludzką - powiedział rektor WSD w Radomiu ks. prałat dr Jarosław Wojtkun.

- To bardzo ważny dzień dla naszej diecezji, dla seminarium, ale też dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ponieważ te programy mają na celu poprawić efektywność energetyczną, poprawić jakość powietrza. Mamy też inwestować w nowoczesne środki produkcji energii. To wszystko będzie tu funkcjonować, będzie służyć społeczeństwu, środowisku i naszym klerykom i w ogóle Kościołowi. Będziemy mieli nowoczesne z punktu widzenia energetycznego seminarium - powiedział szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

- To jest bardzo ważna umowa szczególnie dla Radomia, bo obiekt Wyższego Seminarium Duchownego jest jednym z większych w Radomiu - powiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, który wiele lat spędził w gmachu seminarium pracując w Radiu Plus Radom:

Inwestycja ta zakończy proces termomodernizacji radomskiego seminarium. 

Zapraszamy do nas: