Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Seminarium stawia na ekologię

Diecezja Radomska

Seminarium stawia na ekologię

09 wrzesień 2019 / Tekst

Będzie oświetlenie ledowe, pompy ciepła i fotowoltaika. Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu podpisało dziś umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie inwestycji. 

Seminarium stawia na ekologię
fot. J. Szczechowski/Radio Plus Radom

Chodzi o zwiększenie efektywności energetycznej radomskiego seminarium i co za tym idzie oszczędności. - Umowa przewiduje montaż gruntowych pomp ciepła, druga rzecz to są instalacje fotowoltaiczne i trzecia to jest wymiana oświetlenia na ledowe - wyjaśnia dyrektor ekonomiczny Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. Rafał Widuliński.

- Dzięki takim programom osiągamy naprawdę spore ograniczenie, jeśli chodzi o zużycie paliw kopalnych. Tutaj mamy do czynienia również ze zmianą źródła, z zastosowaniem najlepszych możliwych odnawialnych źródeł energii, co daje nam oszczędności również na energii elektrycznej. To także poprawa efektywności energetycznej pod względem ciepła. Myślę, że w takich ofertach jak tutaj to przyniesie wymierne efekty. Dla nas - NFOŚiGW - najważniejszy jest efekt ekologiczny, czyli jak najmniejsza była do atmosfery emisja związków substancji i gazów cieplarnianych w wyniku produkcji energii czy ciepła - powiedział Artur Michalski, z-ca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Seminarium duchowne jest miejscem, gdzie słowa "ekologia", "środowisko" mają znacznie szerszy zasięg niż tylko to środowisko przyrodnicze, w którym jesteśmy. Stykając się właśnie z tym wszystkim, co służy poprawie ekologii, a termomodernizacja temu celowi służy, będzie nam łatwiej kształtować kapłanów, którzy będą przyczyniali się do jeszcze większej troski o szeroko rozumianą ekologię ludzką - powiedział rektor WSD w Radomiu ks. prałat dr Jarosław Wojtkun.

- To bardzo ważny dzień dla naszej diecezji, dla seminarium, ale też dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ponieważ te programy mają na celu poprawić efektywność energetyczną, poprawić jakość powietrza. Mamy też inwestować w nowoczesne środki produkcji energii. To wszystko będzie tu funkcjonować, będzie służyć społeczeństwu, środowisku i naszym klerykom i w ogóle Kościołowi. Będziemy mieli nowoczesne z punktu widzenia energetycznego seminarium - powiedział szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

- To jest bardzo ważna umowa szczególnie dla Radomia, bo obiekt Wyższego Seminarium Duchownego jest jednym z większych w Radomiu - powiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, który wiele lat spędził w gmachu seminarium pracując w Radiu Plus Radom:

Inwestycja ta zakończy proces termomodernizacji radomskiego seminarium. 

ARTYSTA TYGODNIA

"New York, New York"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4