Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

KULTURA

"Elektrownia" zaprasza na 90. urodziny A. Wajdy!

niedziela, 06 marca 2016 13:05 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska
Andrzej Wajda świętuje swoje 90. urodziny! Honorowy Obywatel Radomia urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. W latach swojego dzieciństwa i młodości mieszkał i uczył się w Radomiu.

Andrzej Wajda to jeden z najwibitniejszych twórców filmowych i teatralnych, laureat Oscara za osiągnięcia życia oraz Złotej Palmy w Cannes. Na swoim koncie ma takie dzieła jak: "Kanał", "Popiół i diament", "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza", "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

W najbliższy poniedziałek, 7 marca o godzinie 18:30 Dyskusyjny Klub Filmowy Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" zaprasza na wieczór filmowy Andrzeja Wajdy z okazji Jego urodzin. W programie projekcja trzech obrazów w reżyserii Jubilata: "Ceramiki iłżeckiej", "Lekcji kina polskiego" oraz "Krajobrazu po bitwie".

CERAMIKA IŁŻECKA, dokumentalny, etiuda, Polska 1951 (10 min.)Andrzej Wajda debiutował na początku lat 50. XX wieku trzema etiudami szkolnymi: fabularnym ZŁYM CHŁOPCEM (1951) na podstawie noweli Antoniego Czechowa oraz dokumentami KIEDY TY ŚPISZ (1953) i CERAMIKĄ IŁŻECKĄ (1951). W tej ostatniej odnajdziemy klimat położonej w pobliżu Radomia Iłży tamtego okresu.

LEKCJA POLSKIEGO KINA, dokumentalny, Polska 2002 (71 min.)W pełnometrażowym dokumencie bogato ilustrowanym fragmentami filmów reżyser opowiada o powojennej historii polskiej kinematografii, przede wszystkim o polskiej szkole filmowej. Obraz dedykowany jest „Dyskusyjnym Klubom Filmowym, najwierniejszym widzom polskiego kina” (Andrzej Wajda jest honorowym przewodniczącym Rady Polskiej Federacji DKF).

KRAJOBRAZ PO BITWIE, dramat obyczajowy, Polska 1970 (101 min.)Scenariusz KRAJOBRAZU… powstał na podstawie opowiadania „Bitwa pod Grunwaldem” Tadeusza Borowskiego. Akcja filmu toczy się na terenie byłego obozu koncentracyjnego wyzwolonego przez wojska amerykańskie. Główny bohater filmu, poeta Tadeusz, przeżywa silny kryzys psychiczny i światopoglądowy po pobycie w obozie i nie potrafi porozumieć się z dawnymi współwięźniami. W rolach głównych zobaczymy m.in. Daniela Olbrychskiego, Stanisławę Celińską, Małgorzatę Braunek i Aleksandra Bardiniego. Film pokazujemy w wersji odnowionej przez Repozytorium Cyfrowe.

Karnet na cały wieczór - 10 zł.