Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Pius V, papież
Dziś jest: Wtorek, 30 kwietnia 2024

KULTURA

Świętogórska Orkiestra Dęta zagra w Radomiu

wtorek, 03 stycznia 2017 10:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Zaprezentują polskie kolędy oraz pastorałki i świąteczne piosenki.

W kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu wystąpi Świętogórska Orkiestra Dęta. Koncert odbędzie się w sobotę, 7 stycznia po Mszy św. o godz. 18. 
Jak informuje Piotr Kaczor, kapelmistrz- Początki Orkiestry Dętej na Świętej Górze sięgają 1925 roku. Niestety odejście jej pierwszego kapelmistrza Józefa Stańczyka zahamowało działalność orkiestry na długie lata. Tuż po wojnie, inicjatorem powstania orkiestr był ówczesny superior, ks. Józef Jura. Udało się to w 1967 roku, za sprawą ks. Kazimierza Jelonka. To on podjął się ogromnego wysiłku reaktywowania zespołu, gromadzenia instrumentów oraz nauczania młodych adeptów muzyki. W 1969 roku, po wyjeździe ks. Jelonka, kongregacja powierzyła prowadzenie zespołu Ks. Michałowi Smagaczowi, który pełnił funkcję kierowania zespołem do 2002 roku. Od tego czasu, do dziś, orkiestrą dyryguje Piotr Kaczor. Głównym celem Świętogórskiej Orkiestry jest uświetnianie uroczystości kościelnych w gostyńskiej bazylice oraz prowadzenie nauki gry na instrumentach. Zespół uświetnia też różne uroczystości kościelne i świeckie. W repertuarze orkiestry oprócz utworów liturgicznych są: muzyka biesiadna, muzyka filmowa, standardy muzyki rozrywkowej i muzyki pop.
Działania Świętogórskiej Orkiestry Dętej wspierane są również przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Seidlera, organizatora znanego w całym kraju Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. Obecnie zespół liczy 40 członków. Przede wszystkim są to wychowankowie orkiestry, ale też uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Józefa Seidlera w Gostyniu. Wielu członków orkiestry postanowiło kontynuować naukę w kierunku muzycznym, w jej szeregach pierwsze kroki stawiali późniejsi zawodowi muzycy.