Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

KULTURA

Pod prąd. Nowa wystawa w Muzeum

poniedziałek, 03 czerwca 2019 09:13 / Autor: Elżbieta Warchoł
autor: Andrzej Wróblewski, Sklepikarz
Elżbieta Warchoł

Wystawa „ Pod prąd …” prezentuje prace artystek i artystów polskich tworzących po 1945 roku.

Swoje prace przedstawią: Maria Anto, Barbara Jonscher, Zofia Artymowska, Maria Jarema, Jadwiga Maziarska, Teresa Pągowska, Erna Rosenstein, Teresa Rudowicz, artyści współtworzący grupę Wprost : Bieniasz, Sobocki, Grzywacz, Waltoś, oraz innych wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki drugiej połowy XX wiek: Tadeusz Brzozowski, Edward Dwurnik, Stanisław Fijałkowski, Jerzy Nowosielski, Jerzy Skarżyński, Henryk Stażewski, Jan Tarasin, Zbysław Marek Maciejewski, Zbigniew Makowski.

 Są to dzieła artystów przypisywanych różnym nurtom i kierunkom obecnym w sztuce drugiej połowy XX wieku, (polskie wydanie ekspresjonizmu, informelu, abstrakcjonizmu i surrealizmu) Ową różnorodność niewątpliwie łączy siła wyrazu. Są to prace znaczące w dorobku prezentowanych artystów. Motywem przewodnim tej wystawy będzie znak i symbol w sztuce, jako sposób porozumiewania się artystów z odbiorcami. Jak czytać malarstwo, czym jest znak a czym jest symbol w sztuce – te pytania nurtowały wielu badaczy i odbiorców sztuki. Wiele dzieł nadal pozostaje zagadką, a ścieżki interpretacji wydają się być kręte… Zastanowimy się na ile znaki w przedstawionych pracach są czytelne, na ile artysta świadomie formułuje komunikat, jakimi środkami formalnymi operuje… W końcu co my, jako obiorcy sztuki odczytujemy dla siebie.

 Sięgając do historii, eksponowane obrazy to ułamek zbiorów sztuki współczesnej, jakie przez lata zgromadziło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Kolekcja sztuki współczesnej była budowana jeszcze w ramach działalności Działu Sztuki, na długo przed utworzeniem odrębnego oddziału. W 1991 roku w kamienicach Gąski i Esterki przy radomskim rynku, otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej, do którego trafiły zgromadzone dotychczas zbiory. W trakcie swojej dynamicznej działalności, w latach 1992-2015 MSW zgromadziło dodatkowo 2500 prac. W 2016 roku kolekcja liczyła już 4,5 tysiąca prac malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich. W latach 2017-2018 zgromadzona kolekcja sztuki współczesnej została przekazana w depozyt do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Wystawa będzie prezentowana w Muzeum od 19 czerwca do 30 września.(za: Muzeum im. J. Malczewskiego)