Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Florian, żołnierz, męczennik
Dziś jest: Sobota, 04 maja 2024

KULTURA

Liryczne spotkanie w Kozienickim Domu Kultury

wtorek, 09 listopada 2021 13:19 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Już w sobotę, 20 listopada, w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbędzie się 6. spotkanie literackie z cyklu „Witryna”. Gośćmi wydarzenia będą prof. Andrzej Niewiadomski oraz muzyk Michał Pastuszak. Początek o godz. 16.00. Wstęp wolny.

– „Witryna” to nasz stały cykl spotkań dedykowanych miłośnikom literatury, zarówno prozy, jak i poezji. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2017 roku i została bardzo ciepło przyjęta. Kolejne spotkania miały miejsce w 2018 roku i dwukrotnie w 2019 roku. Niestety, następne edycje zostały odwołane z powodu pandemii. 5. „Witryna” miała formę on-line i odbyła się w kwietniu bieżącego roku. Będzie to zatem pierwsze stacjonarne spotkanie od blisko dwóch lat wyjaśnia dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska:

Spotkanie odbędzie się w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Tradycyjnie będzie to okazja do prezentacji tekstów rodzimych twórców: członków Grupy Poetyckiej „Erato” Kozienickiego Domu Kultury oraz Grupy Literackiej „Tygiel”, działającej przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. Obie grupy łączy postać ich opiekuna, którym jest Adrian Szary – polonista, poeta, instruktor warsztatów literackich i wykładowca akademicki. On też poprowadzi całe wydarzenie.

Pierwszym z gości wydarzenia będzie prof. Andrzej Niewiadomski – poeta, eseista, historyk literatury, redaktor. Jest autorem jedenastu książek poetyckich, współzałożycielem i redaktorem Kwartalnika Literackiego „Kresy”. Przez kilkanaście lat zajmował się również bieżącą krytyką literacką. Jest laureatem licznych, prestiżowych nagród. Wykładał na uniwersytetach w Budapeszcie, Daugavpils i Preszowie. Od roku 2011 jest kierownikiem Zakładu Literatury XX i XXI wieku UMCS, a od roku 2018 Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej. Jako badacz zajmuje się problematyką awangardy poetyckiej, poezji najnowszej, metapoezji, katastrofizmu w literaturze dwudziestolecia międzywojennego, dziedzictwem dwudziestolecia w literaturze powojennej, dynamiką wewnętrznych związków w obrębie polskiej prozy modernistycznej, literaturą emigracyjną.

O oprawę muzyczną zadba Michał Pastuszak – instruktor teatralny, autor i wykonawca piosenek; laureat wielu prestiżowych konkursów piosenki. Od dwudziestu lat prowadzi studio piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej w Miejskim Domu Kultury w Dęblinie. Na swoim koncie ma dwie płyty: „Inwentaryzacja” i „Gra o wszystko”.