Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

Teatr

Bobola i Popiełuszko rozmawiali o Polsce

piątek, 14 października 2022 10:32 / Autor: Wojciech Sałek
foto: Rafał Celej KLO
Wojciech Sałek

Podczas tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, Teatr Nie Teraz pokazał swoją najnowszą sztukę "Pokonać piekło", której premiera odbyła się 11 września 2022, w Suchowoli, miejscu związanym z ks. Jerzym Popiełuszką. Potem pokazano je 16 września 2022, w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Radom był kolejnym miejscem, gdzie pokazano historię spotkania tych dwóch wyjątkowych postaci Kościoła.

Przypadająca w 2022 roku 75-rocznica urodzin „kapelana Solidarności”, bł. ks. Jerzy Popiełuszko stała się inspiracją do kolejnej pracy teatralnej Teatru Nie Teraz. Drugą inspiracją jest jakże uzasadniony rosnący kult trzeciego patrona Polski, jezuity, św. ojca Andrzeja Boboli.

Bohaterowie spektaklu rozmawiają o Polsce i wierze. Każdy z nich używał argumentów, które dotyczą ich życia, ich czasów, ich odniesień historycznych. Dlatego w sztuce zobaczymy losy Ojczyzny od zagrożonej wojnami monarchii po los „ludowej demokracji” poddanej zniewoleniu sąsiedniego państwa. Sztuka teatru pozwala przekraczać czas i przestrzeń, daje możliwość spotkania, które w rzeczywistości nie mogłoby się zdarzyć. To przekraczanie udowadnia, że istnieje naturalna ciągłość wiary oraz polskości wpisanych w życie i męczeństwo bohaterów tego dramatu. Jednocześnie uświadamia nam, że ksiądz Jerzy jest heroicznym kontynuatorem cech etycznych i duchowych, które są niezbędnym lepiszczem polskości, a dla których ojciec Andrzej jest swoistym duchowym przewodnikiem - powiedział reżyser i twórca Teatru Nie Teraz, z którym podczas pobytu w Radomiu rozmawiali Magda Gliszczyńska i Wojtek Sałek: