Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

KULTURA

Chopin i Mirecki w Czarnolesie

piątek, 23 lutego 2024 14:57 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/stevepb
Elżbieta Warchoł

Utwory Fryderyka Chopina i Franciszka Mireckiego będzie można usłyszeć podczas recitalu fortepianowego Aleksandry Dąbek. Koncert odbędzie się w niedzielę, 25 lutego 2024 roku w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Początek o godz. 16.

O ile Fryderyka Chopina nie trzeba nikomu przedstawiać, o tyle Franciszek Mirecki, pomimo międzynarodowej kariery, został współcześnie zapomniany - mówi Marta Wieczorek Kierownik Działu Edukacji, Promocji i Wystaw Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Mirecki to polski kompozytor przełomu klasycyzmu i romantyzmu. Urodził się i zmarł w Krakowie. W latach 1814-1838 przebywał za granicą. Nauki pobierał między innymi u Johanna Nepomuka Hummla i Antonia Salieriego. Znał Ludwiga van Beethovena, który dzięki niemu dokonał opracowania dwóch polskich melodii ludowych. Był ważną personą europejskiego kręgu artystycznego pierwszej połowy XIX wieku. Mieszkał w Wiedniu, Wenecji, Paryżu, Mediolanie i Lizbonie, odbywał też wiele zagranicznych podróży, głównie po Włoszech i Francji, co w znacznym stopniu wpłynęło na jego styl kompozytorski - mówi Marta Wieczorek Kierownik Działu Edukacji, Promocji i Wystaw Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Mirecki pozostawił po sobie dzieła na fortepian, takie jak sonaty, wariacje, polonezy i mazurki, oraz opery i symfonie. Jest również autorem licznych dzieł kameralnych, m.in. tria na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz duetu na fortepian i wiolonczelę - dodajeMarta Wieczorek. Zapomniana dotąd muzyka Franciszka Mireckiego zdecydowanie zasługuje na ponowne odkrycie i przedstawienie szerszemu gronu odbiorców. Międzynarodowy aspekt jego twórczości, związany z licznymi podróżami oraz sposoby przenikania europejskiej kultury muzycznej w jego dziełach sprawiają, że Mirecki stanowi niezwykle ważny oraz ciekawy punkt na mapie kompozytorów polskich.

Aleksandra Dąbek ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej. Studiowała również grę na fortepianie historycznym. W 2023 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych. Koncertowała w ramach wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwali takich jak: „Chopin i Jego Europa”, „Międzynarodowy Festiwal Chopinowski” w Dusznikach-Zdroju, „Muzyka w Starym Krakowie”. Zamknęła cykl koncertów w ramach 58. sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. W 2016 roku zadebiutowała w Carnegie Hall. Występowała z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną oraz zagrała serię koncertów z towarzyszeniem Emirates Youth Symphony Orchestra w Dubaju. W 2018 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Chopin. Schumann”. W 2022 roku na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wykonała serię koncertów w ramach EXPO 2020 w Dubaju.