Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

KULTURA

E-biblioteka i e-książki

piątek, 01 marca 2024 12:36 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: PIK Iłża
Elżbieta Warchoł

Powiatowy Instytut Kultury w Iłży z myślą o czytelnikach w każdej gminie stawia na e- biblioteki i na e- książki.

Powiatowy Instytut Kultury to także Powiatowa Biblioteka Publiczna, która sprawuje nadzór nad gminnymi bibliotekami, wspomaga je merytorycznie i organizacyjnie, finansowo, proponuje wspólne inicjatywy. Spotkania autorskie, wystawy ("Galeria na Płocie"), spektakle dla dzieci, abonamenty czytelnicze (Legimi, Lerni - do nauki języków obcych) i biblioteczne (MAK plus), wyjazdy, szkolenia, akcje "Noc Bibliotek", "Narodowe Czytanie", obsługa RODO - to tylko niektóre z działań PIK na rzecz publicznych bibliotek gminnych na terenie Powiatu Radomskiego. Oczywiście jest i "Etażerka" czyli sieć plenerowych biblioteczek! - mówi Renata Metzger dyrektor PIK.

W 2024 r. przygotowaliśmy kolejny nowatorski program, to e-biblioteka. Kupiliśmy i przekażemy w użytkowanie po jednym nowoczesnym czytniku dla każdej z bibliotek oraz dodatkowo dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy. 23 lutego 2024 roku, w siedzibie starostwa powiatowego w Radomiu przedstawiciele każdej z placówek, uczestniczyli w szkoleniu. W marcu zainaugurujemy program - zapowiada dyrektor Renata Metzger.

Proponujemy bibliotekom by zorganizowały czytelnicze kluby e - seniora. To grupa do której chcemy trafić z programem, by pokazać jej nowe technologie, przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu - zapowiada dyrektor Renata Metzger. Seniorzy często są najwierniejszymi czytelnikami bibliotek, ale rzadziej korzystają np. z e - booków i możliwości ich wypożyczania (bezpłatnego) z kodem Legmi jaki mogą otrzymać w bibliotece. Kod umożliwia przez miesiąc czytanie tylu elektronicznych książek, ile tylko dusza zapragnie. Jednak czytanie np. na telefonie jest mało komfortowe, męczy wzrok. Takich problemów nie ma na czytnikach. Urządzenia zakupione przez PIK do wypożyczenia w gminnych bibliotekach będą miały już wgrany miesięczny bezpłatny dostęp do setek tysięcy książek. Czytelnicze kluby e - seniora będą, w założeniu, spotykać się co miesiąc, wymieniać czytnikiem, dyskutować o przeczytanych książkach, literaturze - wyjasnia dyrektor PIK.

Planowane terminy uroczystego przekazania czytników i startu programu w poszczególnych gminach:

- 11 marca: Iłża (g. 10), Wierzbica (g. 11),

- 12 marca: Kowala (g. 10), Skaryszew (g. 11), MOW Wierzbica (g. 12);

- 13 marca: Gózd (g. 10), Jedlnia (biblioteka gm. Pionki, g. 11), Jedlnia - Letnisko (g. 12);

- 14 marca: Jedlińsk (g. 10), Jastrzębia (g. 11);

- 15 marca: Wolanów (g. 10), Przytyk (g. 11), Zakrzew (g. 12);

- 18 marca: Pionki, g. 11. E- klub czytelniczy seniora chcemy też założyć przy PIK w Iłży. Inaugurację planujemy 8 marca 2024 roku- zaznacza Renata Metzger.

I jeszcze trochę statystyki bibliotecznej. W stosunku do ubiegłego roku biblioteki gminne z terenu Powiatu Radomskiego zarejestrowały więcej o 773 czytelników i wypożyczyły 10 046 egz. więcej. Ogółem, do bibliotek w 2023 r. przybyło 15 223 egz. książek w tym: otrzymano w darze 2 522 egz., zakupiono 12 701 egz. za ogólną kwotę 324 614,61 zł., w tym: ze środków własnych 7 928 egz. za kwotę 199 475,61 zł, ze środków MKiDN 4 773 egz. za kwotę 125 139 zł. Z dotacji MKiDN PIK finansuje dostęp do Legimi, dla wszystkich bibliotek gminnych. Ze zdalnego dostępu do książek elektronicznych dzięki PIK w ciągu 2023 r. korzystało 176 użytkowników, którzy wypożyczyli 9 397 książek - informuje dyrektor PIK Renata Metzger.