Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Poniedziałek, 22 lipca 2024

KULTURA

EO90 czyli czeska i słowacka grafika w Galerii na Piętrze

poniedziałek, 08 lipca 2024 14:22 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Wystawę pt: EO90 czyli czeska i słowacka grafika, będzie można od 13 lipca 2024 roku oglądać w Galerii na Piętrze w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży. Wernisaż o godz. 17.

Ekspozycja powstała, by uhonorować 90. rocznicę urodzin nestora czeskich grafików profesora Eduarda Ovčáčka (1933-2022). Niestety, rok wcześniej Artysta zmarł, przez co wystawa stała się rodzajem przyjacielskiego pro memoria, symbolem pamięci o osobie, która miała niezaprzeczalny wpływ na działalność artystyczną kilku pokoleń czeskich i słowackich artystów - mówi dyrektor PIK Renata Metzger.

Twórczość Eduarda Ovčáčka w Polsce nie jest powszechnie znana, a szkoda. Jego aktywności artystyczne były bardzo rozległe, począwszy od grafiki klasycznej, serigrafii, kolażu, wszelkiego rodzaju akcji artystycznych, instalacji, poezji wizualnej i konkretnej, grafik strukturalnych, a skończywszy na grafice cyfrowej - mówi dyr Renata Metzger.

Wystawa „E090” po raz pierwszy pokazana była w 2023 r. w Ostrawie w Czechach. Brał w niej udział m.in., jako jedyny Polak, prof. Adam Romaniuk. Artysta zaprzyjaźniony z „Galerią na Piętrze” PIK (w ubiegłym roku prezentowaliśmy w PIK prace prof. Romaniuka) zaproponował przeniesienie ekspozycji do Iłży. Propozycję przyjęliśmy z radością, o to rzadka dla widza naszej galerii szansa na zapoznanie się z ciekawą twórczością graficzną naszych południowych sąsiadów.

Wernisaż w sobotę, 13 lipca 2024 roku o godz. 17 w Galerii na Piętrze PIK, Iłża, ul. Jakubowskiego 5. Wstęp wolny.  Kuratorem wystawy w PIK jest prof. Mariusz Dański.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka.

W Malinowym czyli w ogrodzie przy ul. Podzamcze 38 w Iłży. o godz. 18 ROKduo zaprezentuje Przeboje muzyki filmowej. Duet tworzy dwóch skrzypków: Lucjan Szaliński - Bałwas oraz Marcin David Król. Zespół posiada bardzo szeroki i różnorodny repertuar, od muzyki klasycznej, przez muzykę filmową, etno i musical, aż po muzykę rockową. Oczywiście będzie i coś czeskiego.

 

Zapraszamy do spędzenia z Powiatowym Instytutem Kultury wysoce artystycznego popołudnia i zapewniamy, że z nami 13 dzień miesiąca będzie szzęśliwy?.