Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: Niedziela, 14 lipca 2024

KULTURA

Noc Muzeów w Muzeum Witolda Gombrowicza

czwartek, 16 maj 2024 07:07 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Ferdydurke rysowana, czytana, oglądana i muzyczna – Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w Noc Muzeów proponuje nietypowe spojrzenie na najbardziej znaną powieść pisarza. Specjalnymi gośćmi muzeum będą Mateusz Damięcki i Klaudia Kiercz-Długołęcka. Noc Muzeów we Wsoli w piątek, 17 maja 2024 roku. Początek  godz. 19.

Noc Muzeów w „Gombrowiczu” jak co roku odbędzie się dzień wcześniej niż w innych placówkach. Cykl zaplanowanych na ten wieczór wydarzeń muzeum zatytułowało „Ferdydurki”. Jak łatwo się domyślić, placówka pokaże „Ferdydurke”, najbardziej znaną powieść Witolda Gombrowicza. Ale pokaże ją w innej formie i w inny sposób. A nawet w kilu formach i na kilka sposobów - zapowiada Robert Utkowski z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. .

Rozrzucona Ferdydurke – to tytuł wystawy prac autorstwa Klaudii Kiercz-Długołęckiej, artystki nagrodzonej między innymi przez rektora ASP w Warszawie. „Rozrzuconą” powieść w wersji plastycznej będzie można odnajdywać w muzealnych wnętrzach, zestawiając artystyczne wyobrażenia graficzki z biografią pisarza.

Jednocześnie, w plenerze, na sześćdziesięciu dziewięciu dużych tablicach umieszczona zostanie graficzną wersja książki z ilustracjami Klaudii Kiercz-Długołęckiej. Tekst powieści został mocno zredukowany, za to dopełniają go ostre w formie, minimalistyczne grafiki. Artystka pracuje tylko czernią rysunku i bielą kartki papieru, traktując tekst jak jeszcze jeden znak graficzny.

Fragmenty powieści będzie czytał Mateusz Damięcki, aktor teatralny, filmowy i kinowy.

W części muzycznej wieczoru można będzie posłuchać wariacji na temat „Ferdydurke”. Op. 28 na gitarę solo skomponował Mirosław Franczak, laureat wielu konkursów gitarowych, kompozytor, stypendysta rządu meksykańskiego. Utwór wykona Michał Cichocki.

Tego dnia (piątek, 17 maja) muzeum czynne będzie od godziny 10.00 rano. Noc muzeów rozpocznie się o godzinie 19.00. Ekspozycje można będzie zwiedzać do godziny 23.00.

Muzeum zapewnia darmowy dojazd z Radomia do Wsoli. Autobus odjedzie o godzinie 18.30 z przystanku u zbiegu ulic Chrobrego i Czystej (obok galerii handlowych, kierunek Michałów). Powrót tym samym autobusem ok. godz. 21.30.

Wydarzenie dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego, w ramach zadania „Gombrorocznice 2024”.

Wydarzenie pod patronatem Rity Gombrowicz oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

.